Bristol 29. októbra (TASR) - Na zabalzamovanie svojich zosnulých používali starovekí Egypťania zrejme oveľa pozoruhodnejšie techniky, ako sú tie, ktoré sa už podarilo doteraz preskúmať, tvrdia vedci z univerzity v Bristole po podrobnom preskúmaní 13 múmií.
Mumifikátori v starom Egypte odstránili najskôr z tela mŕtveho vnútornosti a osobitným spôsobom vybrali z hlavy mozog. Potom sa telo zosnulého zbavilo vlhkosti pomocou nátronovej soli (hydroxidu sodného) a začal sa samotný proces balzamovania.
Doterajšie štúdie uvádzali ako balzamovacie prostriedky gáfrový olej, myrhu, borievkový olej z borievky, včelí vosk a živicu z ihličnatých stromov, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Moderná technika však objavila v telách starovekých Egypťanov aj stopy po ďalších balzamovacích prostriedkoch - živicu z pistáciových kríkov (mastix), rastlinné oleje a prekvapujúco aj zvyšky živočíšnych tukov.
Napriek širokej palete balzamovacích prostriedkov, po ktorých siahali mumifikátori zrejme v závislosti od spoločenského postavenia zosnulého, sa v starovekom Egypte používali na zachovanie tela mŕtveho dva základné prípravky - živica z ihličnatých stromov, ktorá má silné antibakteriálne účinky, a včelí vosk, ktorý zabraňoval prístupu vlhkosti.
Vedcov ešte aj dnes prekvapuje, aké dôkladné znalosti o účinkoch jednotlivých rastlinných a živočíšnych výťažkov mali starovekí Egypťania.