SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
AJ ZO SLOVENSKA BUDEME MAŤ V JÚNI ŠANCU POZOROVAŤ VÝNIMOČNÝ ÚKAZ, KTORÝ POZEMŠŤANIA NAPOSLEDY VIDELI PRED TAKMER 122 ROKMI

Venuša opäť raz prejde pred Slnkom

O necelé dva mesiace, v utorok 8. júna 2004, budeme môcť z celého Slovenska pozorovať prechod Venuše cez kotúč Slnka. Naposledy ...


Nepriehľadným závojom stále záhadnej Venuše prenikli radarové oči sondy Magellan počas jej vesmírnej misie v rokoch 1990-1994. Vľavo vidíme sopku Sif Mons, vpravo Gula Mons. FOTO - NASA/JPL


O necelé dva mesiace, v utorok 8. júna 2004, budeme môcť z celého Slovenska pozorovať prechod Venuše cez kotúč Slnka. Naposledy ho pozemšťania videli pred takmer 122 rokmi, 8. decembra 1882. Popredné európske výskumné inštitúcie chcú pri tejto výnimočnej príležitosti priblížiť poznatky i metódy vedy všetkým ľuďom, osobitne však mladým.Iba Merkúr a Venuša

Merkúr a Venuša sú jedinými planétami, ktoré môžeme zo Zeme sledovať pri prechode pred slnečným diskom, pretože obiehajú okolo Slnka bližšie ako Zem. Vyžaduje to však aspoň malý ďalekohľad a špeciálne tmavé filtre alebo projekčné zariadenie. (Pozor, priamy pohľad dalekohľadom na slnečný kotúč vážne poškodí zrak!)

Prechody Venuše pred Slnkom sa od vynálezu astronomického ďalekohľadu uskutočnili v rokoch 1631, 1639, 1761, 1769, 1874 a 1882. Nabudúce to bude 6. júna 2012, no zo Slovenska bude vidieť iba záver. Potom až 11. decembra 2117. Keby niekto z dnes žijúcich plánoval sledovať aj tento jav, tak iba odniekiaľ mimo Slovenska.

Maximilián Hell sa zapísal do histórie

Pozorovanie prechodov Venuše pred Slnkom malo v minulosti odborný význam najmä pre zmeranie slnečnej paralaxy, čo je uhol, pod ktorým sa javí rovníkový polomer Zeme zo stredu Slnka. Z jej hodnoty sa potom dá vypočítať kľúčový astronomický parameter, vzdialenosť Zem-Slnko v absolútnych dĺžkových jednotkách.

Prvý raz sa to podarilo až v 18. storočí. Zaslúžil sa o to rodák zo Štiavnických Baní Maximilián Hell roku 1769, v tereziánskej ére riaditeľ Univerzitnej hvezdárne vo Viedni. Úkaz pozoroval na pozvanie dánskeho kráľa Kristiána VII. na ostrove Vardo pri severnom pobreží Nórska za polárnym kruhom.

The Venus Transit 2004

Spoločné južné observatórium európskych krajín (European Southern Observatory, ESO) sa s ďalšími vedeckými inštitúciami rozhodlo využiť tohtoročný prechod Venuše pred Slnkom a zoznámiť verejnosť - osobitne mladých ľudí a študentov - s poznatkami o vesmíre a metódami, akými sa získavajú. Cieľom je nielen objasniť spôsob vedeckého skúmania sveta, ale aj povzbudiť medzinárodné kontakty. Z toho sa zrodil pozorovací projekt The Venus Transit 2004. Vyhodnotenie prebehne v októbri počas Európskeho týždňa vedy (European Science Week). Projekt sčasti financuje Európska únia.

Na Slovensku ESO úlohou národného koordinátora poverilo Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici. Ten v spolupráci s ďalšími astronomickými zariadeniami a školskými inštitúciami zabezpečí projekt na našom území. Pre miestnych koordinátorov, najmä učiteľov, usporiada v máji (termín a miesto sa upresní) seminár, kde získajú teoretické i praktické informácie. Účastnícke náklady im uhradia z európskeho grantu.

Koordinátormi projektu na astronomickom ústave sú Július Koza (koza@astro.sk), Aleš Kučera (akucera@astro.sk) a Ján Ry- bák (choc@astro.sk), pre školy Svetozár Štefeček (stefecek.s@ sengym.sk) a pre astronomic- ké zariadenia Jaroslav Gerboš (hvezdar@isternet.sk). U nich sa možno na seminár prihlásiť. Ďalšie podrobnosti záujemcovia nájdu na stránkach www.astro.sk  a www.venustransit.sk .


 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Učiteľka s deťmi počas dištančného vyučovania v Košiciach.

Návšteva pápeža sa na číslach neukáže.


20. sep

Neprehliadnite tiež

Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


8 h

Pádom Dvojičiek sa zaoberala podrobná správa.


a 1 ďalší 10 h
Noc výskumníkov 2021

Sledujte s nami Noc výskumníkov live.


11 h
Skryť Zatvoriť reklamu