Unreal Tournament 2004 - skvelá náhrada za UT 2003

Programátori z Epicu pre hráčov, hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o hry primárne zamerané na multiplayer, pripravili v poradí už tretí plnohodnotný titul s názvom Unreal Tournament. Je to naozaj vskutku pozoruhodný titul, dá sa povedať, že niečo podobné tu

Programátori z Epicu pre hráčov, hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o hry primárne zamerané na multiplayer, pripravili v poradí už tretí plnohodnotný titul s názvom Unreal Tournament. Je to naozaj vskutku pozoruhodný titul, dá sa povedať, že niečo podobné tu ešte v danej podobe nebolo. Zbystrite pozornosť a dozviete sa, čo teda obsahuje nové „Úté“ a hlavne ako sa to všetko hrá.

Hneď na úvod uvediem, že hra sa rozkladá celkovo na úctyhodných šiestich kompaktných diskoch (alebo jednom DVD-čku) a inštalácia vám na disku zaberie viac ako 5GB miesta. Určite sa pri týchto číslach chytáte za hlavu a rozmýšľate nad tým, kam vývoj počítačových hier smeruje, po dôkladnom otestovaní však pochopíte, že nič z toho nie je samoúčelné. Zrejme ste sa už dočítali, že v UT2004 je zahrnuté všetko to, čo bolo v pôvodnom UT2003, a hlavne ešte omnoho viac. Na samotnej hre sa toho na prvý pohľad veľa nezmenilo. K drobným úpravám však došlo, hlavne v interface a to jednoznačne k lepšiemu. Okrem zmien je tu ale hlavne množstvo prídavkov. Začnem napríklad s implementáciou hlasového komunikačného enginu priamo do hry (podobne ako napr. v novších verziách Half-Life). Ďalej je to napr. zaujímavosť v podobe systému, ktorý vám automaticky prečíta všetko, čo v hre napíšete. Zaujímavé, nie? Síce to nepozná slovenčinu, ale poteší :) Okrem toho sa v hre nachádza ešte nespočetné množstvo ďalších vylepšení, vychytávok, drobností a detailov, ktoré potešia náročného hráča a spríjemnia mu hodiny (dni, roky?) strávené hraním tejto hry.

Čo teda UT2004 ponúka? Najväčšia časť hodnoty tohto titulu sa skrýva vo variabilite možností hrania. Titul ponúka na výber všetky staré známe, osvedčené a roky zaužívané módy ako Deathmatch, Capture the Flag atď.

Ťažisko zábavy sa však určite presunie k módom novým, sviežim. Prvým z nich je oprášený Assault známy z pôvodného UT, je tu však niekoľko zmien, ktoré robia hru zaujímavejšou a dynamickejšou. Assault sa už neobmedzuje len na bránenie/útočenie na nejaké statické body na mape, nájdete tu množstvo máp s nejakým zaujímavým nápadom, napr. zbesilá naháňačka s tankom alebo dokonca mapa s vesmírnym dogfightom a pod. Ako však už iste všetci tušíte, pozornosť nás, vás a všetkých hráčov sa pri ohlásení prvých informácií o tomto titule obrátila na celkom nový mód v Unreal sérii menom Onslaught.

S celkom kľudným svedomím môžem vyhlásiť: „Hráči, zabudnite na Halo, je tu Onslaught! Zabudnite na Battlefield, je tu Onslaught! Zabudnite na Tribes, je tu Onslaught!“ a takto by som mohol i pokračovať. Hovoríte, si - odvážne slová? Nie, kto totiž hral už len demoverziu UT2004, mi určite dá za pravdu. Onslaught prináša absolútne novú dimenziu do Unreal Tournamentu, do tímovo on-line zameraných hier, a do multiplayerových hier vôbec.

Základom je robustný Unreal Warfare engine, ktorý podľa môjho názoru ťažko nájde konkurenta vo väčšine disciplín. Do Onslaught hry sa môžu pripojiť 64 hráčov naraz, a ak majú korešpondujúce železo, hra tento nápor bez problémov zvláda. Onslaught je hra, odohrávajúca sa zväčša na obrovských outdoor mapách (i keď nájdu sa aj výnimky), ktorej účelom je zničiť základňu nepriateľského tímu. Aby to však bolo zaujímavejšie, základňa sa nedá zničiť len tak, najprv musíte spolu s vašimi spolubojovníkmi odomknúť jej štít vytvorením priameho spojenia k vašej základni, a to pomocou obsadenia určitých bodov na mape, tzv. uzlov (nodes), ktoré sú pospájané. Keď obsadíte uzol, môžete sa v ňom respawnovať a tak urýchliť svoje zapojenie sa do boja po vašej smrti. A aby som nezabudol, k dispozícii v tomto móde je niekoľko dokonale vyvážených vozidiel, ktoré vám uľahčia transport a hlavne likvidáciu protivníkov.

GRAFIKA 9 / 10
Unreal engine bol bezchybný už v roku 1999 a odvtedy patril vždy medzi to najlepšie a hlavne najspoľahlivejšie, čo poháňalo akčné hry.

Inak tomu nie je ani teraz, a po predstavení jeho budúcej verzie (pozri novinku) sa určite netreba báť, že tomu tak ešte dlhú dobu aj ostane. No a úplne najviac z neho vždy dokáže vyťažiť práve Epic, teda jeho tvorcovia. Je pravda, že verzia Unreal enginu, na ktorej je postavený UT2004 je už pomerne zastaralá (kombinácia DX7 a DX8), ťažko však tomu uveriť pri všetkej tej nádhere, čo sa vám rynie do očí. Upozorňujem však, že tentoraz je dobre, a to platí hlavne pre Onslaught, disponovať určitou hardwarovou rezervou (dokonca ani 1GB pamäte nebude na škodu), aby ste si to mohli patrične vychutnať. Aby sme to zhrnuli: vizuálna stránka je proste úžasná, hra obsahuje textúry v šialene vysokých rozlíšeniach, vysoko detailné modely a hojnosť grafických efektov.

INTERFACE 10 / 10
Interface je položka, v ktorej nový Unreal Tournament exceluje na plnej čiare. Nájdete tu totiž úplne všetko užitočné a dobré, čo sa za ostatných 6 rokov v multiplayerových hrách vymyslelo a ešte omnoho viac. A nadôvažok to všetko aj dokonale funguje. Možnosti nastavenia sú štandardne na maximálnej úrovni, ovládanie bezchybné, každý herný mód má dokonca nejaké vlastné prídavky k ovládaniu.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10

Rozhodol som sa, že do tejto položky zahrniem hlavne hodnotenie hry pre jedného hráča. Tradične sa na túto „drobnosť“ v podobných hrách dosť zabúda, v UT2004 je však aj singleplayer na obstojnej úrovni. Prebieha podobne ako v UT2003 formou akéhosi rebríčka, všetko je však ešte rozšírené a skvalitnené, sú tu nové manažérske možnosti (napr. peniaze), a samotnú zábavu pri hrání zabezpečuje vypeckovaná umelá inteligencia.

MULTIPLAYER 10 / 10
Drvivá väčšina hráčov si tento titul určite zaobstará hlavne preto, že sa chystajú pobaviť sa pri hre s inými živými protivníkmi. Neváhajte ani chvíľu, skočte do obchodu, UT2004 je presne to, čo potrebujete.

Áno, je nutné si tento titul kúpiť, pretože opäť je tu zabudovaná ochrana vo forme kontroly vášho sériového čísla master serverom po pripojení na internet. Či už si budete chcieť zahrať zlatú klasiku – deathmatch trebárs len so susedom, máte na výber kvalitné mapy 1on1, či chcete celú noc presedieť pri zúrivej rezničine v Onslaught móde s desiatkami hráčov v hre, alebo hocičo medzitým, všetko nájdete v tomto jedinom titule. Ak si to ešte skombinujete s ďalším množstvom mutátorov, predstavíte si aké módy, mapy, mutátory, modifikácie v budúcnosti nájdete na internete (aby som nezabudol, k hre je opäť priložená sada programov pre tvorbychtivých jedincov), dostanete hádam nekonečné množstvo variácí hry, nekonečné množstvo zábavy. A verte mi, že vás to len tak skoro neomrzí.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10

Určite sa už nikto nepozastaví na bezchybnom zvukovom engine s podorou 3D štandardov. Samotné efekty sú vysokej kvality, veľká časť z nich však bude známa hráčom predchádzajúcich verzií UT. Je to trochu škoda, lebo hlášky, ktoré už niektorí jedinci počúvajú 5 rokov stále dokola, trochu omrzia. Našťastie je tu však na výber hneď niekoľko „announcerov“, cez spomínaný nedostatok sa dá preniesť a na druhej strane zvukové efekty v Onslaughte sú strhujúce (kto hral demo, bude takisto prekvapený značným vylepšením).

HUDBA 8 / 10
Hudobný doprovod je v celkom klasickom štýle, typicky unrealovskom. Nájdeme tu však niekoľko veľmi podarených nových skladieb. Väčšinou sa však na hudbu pri bojovom virvare zabúda, takže je to menej podstatná zložka hry. Vonkoncom však nie je odfláknutá a oplatí sa ju vypočuť aspoň pri oddychovom hraní s botmi.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Umelá inteligencia vo forme botov je v UT2004 značne vylepšená a je zrejme na najvyššej úrovni, akú sme mali možnosť doteraz vidieť. Nemá zrejme zmysel popisovať tu všetky vychytávky správania botov, na to celkom iste prídete aj sami po dlhšom hraní. O obtiažnosti myslím má zmysel hovoriť zase len pre singleplayer. Na výber je dobre známych niekoľko obtiažností, platí tu však starý známy fakt, že niektoré mapy pôjdu ľahšie, iné ťažsie atď., ako to už koniec koncov všetci dobre poznáte.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Ak vám v tejto recenzii k popisu hry niečo chýba, zrejme úplne postačí, keď si predstavíte, ako to vyzeralo v UT2003, príp. v iných podobných hrách. Snažil som sa popísať len to, čo je v UT2004 nové. Dúfam, že som vás na tento titul navnadil, stojí to určite zato. UT2004 sa už po vydaní demoverzie teší medzi hráčmi mimoriadnej obľúbenosti (keď sa demo dostalo na internet, väčšina serverov s týmto súborom bola beznádejne preťažená, zrejme sa prelomili aj nejaké rekordy v sťahovaní...). Dovolím si tvrdiť, že toto je jeden z mála titulov, ktorý sa skutočne oplatí kúpiť. Ak si ho totiž porovnáte s hocičím, čo ponúkajú konkurenčné hry, ľahko vám vyjde, že stovka máp, nepsočetné množstvo módov, skinov, variácií a vychytávok, široká internetová komunita, 99%-né technické spracovanie – to sú faktory, ktoré hovoria samy za seba, a ťažko nájdete na trhu niečo podobné v cene jedinej počítačovej hry.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

Neprehliadnite tiež

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva robia špičkovú vedu

Päť ústavov Slovenskej akadémie vied vytvára výskum, ktorý nestojí na pevných základoch, tvrdia výsledky nezávislého auditu.

Nová liečba by mohla napraviť poškodený sluch

Klinické testy na ľuďoch spustia do dvoch rokov.

Polovica internetovej komunikácie už prebieha v šifrách

Plošné špehovanie už nebude jednoduché. Začíname si chrániť aj každodennú rutinu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 3. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 4. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 7. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 8. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 9. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 10. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 549
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 487
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 472
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 750
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 660
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 966
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 969
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 413
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 927
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 489

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop