SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Unreal Tournament 2004 - skvelá náhrada za UT 2003

Programátori z Epicu pre hráčov, hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o hry primárne zamerané na multiplayer, pripravili v poradí už tretí plnohodnotný titul s názvom Unreal Tournament. Je to naozaj vskutku pozoruhodný titul, dá sa povedať, že niečo podobné tu

Programátori z Epicu pre hráčov, hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o hry primárne zamerané na multiplayer, pripravili v poradí už tretí plnohodnotný titul s názvom Unreal Tournament. Je to naozaj vskutku pozoruhodný titul, dá sa povedať, že niečo podobné tu ešte v danej podobe nebolo. Zbystrite pozornosť a dozviete sa, čo teda obsahuje nové „Úté“ a hlavne ako sa to všetko hrá.

Hneď na úvod uvediem, že hra sa rozkladá celkovo na úctyhodných šiestich kompaktných diskoch (alebo jednom DVD-čku) a inštalácia vám na disku zaberie viac ako 5GB miesta. Určite sa pri týchto číslach chytáte za hlavu a rozmýšľate nad tým, kam vývoj počítačových hier smeruje, po dôkladnom otestovaní však pochopíte, že nič z toho nie je samoúčelné. Zrejme ste sa už dočítali, že v UT2004 je zahrnuté všetko to, čo bolo v pôvodnom UT2003, a hlavne ešte omnoho viac. Na samotnej hre sa toho na prvý pohľad veľa nezmenilo. K drobným úpravám však došlo, hlavne v interface a to jednoznačne k lepšiemu. Okrem zmien je tu ale hlavne množstvo prídavkov. Začnem napríklad s implementáciou hlasového komunikačného enginu priamo do hry (podobne ako napr. v novších verziách Half-Life). Ďalej je to napr. zaujímavosť v podobe systému, ktorý vám automaticky prečíta všetko, čo v hre napíšete. Zaujímavé, nie? Síce to nepozná slovenčinu, ale poteší :) Okrem toho sa v hre nachádza ešte nespočetné množstvo ďalších vylepšení, vychytávok, drobností a detailov, ktoré potešia náročného hráča a spríjemnia mu hodiny (dni, roky?) strávené hraním tejto hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo teda UT2004 ponúka? Najväčšia časť hodnoty tohto titulu sa skrýva vo variabilite možností hrania. Titul ponúka na výber všetky staré známe, osvedčené a roky zaužívané módy ako Deathmatch, Capture the Flag atď.

Ťažisko zábavy sa však určite presunie k módom novým, sviežim. Prvým z nich je oprášený Assault známy z pôvodného UT, je tu však niekoľko zmien, ktoré robia hru zaujímavejšou a dynamickejšou. Assault sa už neobmedzuje len na bránenie/útočenie na nejaké statické body na mape, nájdete tu množstvo máp s nejakým zaujímavým nápadom, napr. zbesilá naháňačka s tankom alebo dokonca mapa s vesmírnym dogfightom a pod. Ako však už iste všetci tušíte, pozornosť nás, vás a všetkých hráčov sa pri ohlásení prvých informácií o tomto titule obrátila na celkom nový mód v Unreal sérii menom Onslaught.

S celkom kľudným svedomím môžem vyhlásiť: „Hráči, zabudnite na Halo, je tu Onslaught! Zabudnite na Battlefield, je tu Onslaught! Zabudnite na Tribes, je tu Onslaught!“ a takto by som mohol i pokračovať. Hovoríte, si - odvážne slová? Nie, kto totiž hral už len demoverziu UT2004, mi určite dá za pravdu. Onslaught prináša absolútne novú dimenziu do Unreal Tournamentu, do tímovo on-line zameraných hier, a do multiplayerových hier vôbec.

Skryť Vypnúť reklamu
Základom je robustný Unreal Warfare engine, ktorý podľa môjho názoru ťažko nájde konkurenta vo väčšine disciplín. Do Onslaught hry sa môžu pripojiť 64 hráčov naraz, a ak majú korešpondujúce železo, hra tento nápor bez problémov zvláda. Onslaught je hra, odohrávajúca sa zväčša na obrovských outdoor mapách (i keď nájdu sa aj výnimky), ktorej účelom je zničiť základňu nepriateľského tímu. Aby to však bolo zaujímavejšie, základňa sa nedá zničiť len tak, najprv musíte spolu s vašimi spolubojovníkmi odomknúť jej štít vytvorením priameho spojenia k vašej základni, a to pomocou obsadenia určitých bodov na mape, tzv. uzlov (nodes), ktoré sú pospájané. Keď obsadíte uzol, môžete sa v ňom respawnovať a tak urýchliť svoje zapojenie sa do boja po vašej smrti. A aby som nezabudol, k dispozícii v tomto móde je niekoľko dokonale vyvážených vozidiel, ktoré vám uľahčia transport a hlavne likvidáciu protivníkov.

GRAFIKA 9 / 10
Unreal engine bol bezchybný už v roku 1999 a odvtedy patril vždy medzi to najlepšie a hlavne najspoľahlivejšie, čo poháňalo akčné hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Inak tomu nie je ani teraz, a po predstavení jeho budúcej verzie (pozri novinku) sa určite netreba báť, že tomu tak ešte dlhú dobu aj ostane. No a úplne najviac z neho vždy dokáže vyťažiť práve Epic, teda jeho tvorcovia. Je pravda, že verzia Unreal enginu, na ktorej je postavený UT2004 je už pomerne zastaralá (kombinácia DX7 a DX8), ťažko však tomu uveriť pri všetkej tej nádhere, čo sa vám rynie do očí. Upozorňujem však, že tentoraz je dobre, a to platí hlavne pre Onslaught, disponovať určitou hardwarovou rezervou (dokonca ani 1GB pamäte nebude na škodu), aby ste si to mohli patrične vychutnať. Aby sme to zhrnuli: vizuálna stránka je proste úžasná, hra obsahuje textúry v šialene vysokých rozlíšeniach, vysoko detailné modely a hojnosť grafických efektov.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 10 / 10
Interface je položka, v ktorej nový Unreal Tournament exceluje na plnej čiare. Nájdete tu totiž úplne všetko užitočné a dobré, čo sa za ostatných 6 rokov v multiplayerových hrách vymyslelo a ešte omnoho viac. A nadôvažok to všetko aj dokonale funguje. Možnosti nastavenia sú štandardne na maximálnej úrovni, ovládanie bezchybné, každý herný mód má dokonca nejaké vlastné prídavky k ovládaniu.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10

Rozhodol som sa, že do tejto položky zahrniem hlavne hodnotenie hry pre jedného hráča. Tradične sa na túto „drobnosť“ v podobných hrách dosť zabúda, v UT2004 je však aj singleplayer na obstojnej úrovni. Prebieha podobne ako v UT2003 formou akéhosi rebríčka, všetko je však ešte rozšírené a skvalitnené, sú tu nové manažérske možnosti (napr. peniaze), a samotnú zábavu pri hrání zabezpečuje vypeckovaná umelá inteligencia.

MULTIPLAYER 10 / 10
Drvivá väčšina hráčov si tento titul určite zaobstará hlavne preto, že sa chystajú pobaviť sa pri hre s inými živými protivníkmi. Neváhajte ani chvíľu, skočte do obchodu, UT2004 je presne to, čo potrebujete.

Skryť Vypnúť reklamu
Áno, je nutné si tento titul kúpiť, pretože opäť je tu zabudovaná ochrana vo forme kontroly vášho sériového čísla master serverom po pripojení na internet. Či už si budete chcieť zahrať zlatú klasiku – deathmatch trebárs len so susedom, máte na výber kvalitné mapy 1on1, či chcete celú noc presedieť pri zúrivej rezničine v Onslaught móde s desiatkami hráčov v hre, alebo hocičo medzitým, všetko nájdete v tomto jedinom titule. Ak si to ešte skombinujete s ďalším množstvom mutátorov, predstavíte si aké módy, mapy, mutátory, modifikácie v budúcnosti nájdete na internete (aby som nezabudol, k hre je opäť priložená sada programov pre tvorbychtivých jedincov), dostanete hádam nekonečné množstvo variácí hry, nekonečné množstvo zábavy. A verte mi, že vás to len tak skoro neomrzí.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10

Skryť Vypnúť reklamu
Určite sa už nikto nepozastaví na bezchybnom zvukovom engine s podorou 3D štandardov. Samotné efekty sú vysokej kvality, veľká časť z nich však bude známa hráčom predchádzajúcich verzií UT. Je to trochu škoda, lebo hlášky, ktoré už niektorí jedinci počúvajú 5 rokov stále dokola, trochu omrzia. Našťastie je tu však na výber hneď niekoľko „announcerov“, cez spomínaný nedostatok sa dá preniesť a na druhej strane zvukové efekty v Onslaughte sú strhujúce (kto hral demo, bude takisto prekvapený značným vylepšením).

HUDBA 8 / 10
Hudobný doprovod je v celkom klasickom štýle, typicky unrealovskom. Nájdeme tu však niekoľko veľmi podarených nových skladieb. Väčšinou sa však na hudbu pri bojovom virvare zabúda, takže je to menej podstatná zložka hry. Vonkoncom však nie je odfláknutá a oplatí sa ju vypočuť aspoň pri oddychovom hraní s botmi.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Umelá inteligencia vo forme botov je v UT2004 značne vylepšená a je zrejme na najvyššej úrovni, akú sme mali možnosť doteraz vidieť. Nemá zrejme zmysel popisovať tu všetky vychytávky správania botov, na to celkom iste prídete aj sami po dlhšom hraní. O obtiažnosti myslím má zmysel hovoriť zase len pre singleplayer. Na výber je dobre známych niekoľko obtiažností, platí tu však starý známy fakt, že niektoré mapy pôjdu ľahšie, iné ťažsie atď., ako to už koniec koncov všetci dobre poznáte.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Ak vám v tejto recenzii k popisu hry niečo chýba, zrejme úplne postačí, keď si predstavíte, ako to vyzeralo v UT2003, príp. v iných podobných hrách. Snažil som sa popísať len to, čo je v UT2004 nové. Dúfam, že som vás na tento titul navnadil, stojí to určite zato. UT2004 sa už po vydaní demoverzie teší medzi hráčmi mimoriadnej obľúbenosti (keď sa demo dostalo na internet, väčšina serverov s týmto súborom bola beznádejne preťažená, zrejme sa prelomili aj nejaké rekordy v sťahovaní...). Dovolím si tvrdiť, že toto je jeden z mála titulov, ktorý sa skutočne oplatí kúpiť. Ak si ho totiž porovnáte s hocičím, čo ponúkajú konkurenčné hry, ľahko vám vyjde, že stovka máp, nepsočetné množstvo módov, skinov, variácií a vychytávok, široká internetová komunita, 99%-né technické spracovanie – to sú faktory, ktoré hovoria samy za seba, a ťažko nájdete na trhu niečo podobné v cene jedinej počítačovej hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Prezidentka nepodporuje sankcie za odmietnutie testovania (minúta po minúte)

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Prezidentka Zuzana Čaputová na rokovaní bezpečnostnej rady.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér nie je Ali paša

Matovič si zasa nesplnil politickú úlohu.

Peter Tkačenko

Matovič hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.
Jan Tratnik vyhral 16. etapu na Giro d'Italia 2020.
CYNICKÁ OBLUDA

Matovičova predstava dobrovoľnosti

Ak premiér hovorí, že plošné testovanie bude dobrovoľné, tak jednoducho klame.

Neprehliadnite tiež

Prelet okolo južného pólu Bennu, záber vznikol zo vzdialenosti 12 kilometrov, keď sa sonda vzďaľovala.

Na planine Nazca objavili nový obrovský obrazec

Doteraz odkryli vyše tristo obrazcov.

Obrazec objavili pri navrhovaní novej cesty k rozhľadni.

Rusom na orbite sa pokazila toaleta

Vesmírna stanica má len dve toalety, druhá je v americkom segmente.

Ilustračná fotografia.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Zelená Bratislava
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Bezbariérové vozidlo
 2. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 3. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Zelená Bratislava
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Ruža zmeny
 8. Úpravy automobilov pre ZŤP
 9. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 10. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 579
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 052
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 573
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 631
 5. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 12 401
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 898
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 005
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 8 991
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 976
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 8 616