Unreal Tournament 2004 - skvelá náhrada za UT 2003

Programátori z Epicu pre hráčov, hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o hry primárne zamerané na multiplayer, pripravili v poradí už tretí plnohodnotný titul s názvom Unreal Tournament. Je to naozaj vskutku pozoruhodný titul, dá sa povedať, že niečo podobné tu

Programátori z Epicu pre hráčov, hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o hry primárne zamerané na multiplayer, pripravili v poradí už tretí plnohodnotný titul s názvom Unreal Tournament. Je to naozaj vskutku pozoruhodný titul, dá sa povedať, že niečo podobné tu ešte v danej podobe nebolo. Zbystrite pozornosť a dozviete sa, čo teda obsahuje nové „Úté“ a hlavne ako sa to všetko hrá.

Hneď na úvod uvediem, že hra sa rozkladá celkovo na úctyhodných šiestich kompaktných diskoch (alebo jednom DVD-čku) a inštalácia vám na disku zaberie viac ako 5GB miesta. Určite sa pri týchto číslach chytáte za hlavu a rozmýšľate nad tým, kam vývoj počítačových hier smeruje, po dôkladnom otestovaní však pochopíte, že nič z toho nie je samoúčelné. Zrejme ste sa už dočítali, že v UT2004 je zahrnuté všetko to, čo bolo v pôvodnom UT2003, a hlavne ešte omnoho viac. Na samotnej hre sa toho na prvý pohľad veľa nezmenilo. K drobným úpravám však došlo, hlavne v interface a to jednoznačne k lepšiemu. Okrem zmien je tu ale hlavne množstvo prídavkov. Začnem napríklad s implementáciou hlasového komunikačného enginu priamo do hry (podobne ako napr. v novších verziách Half-Life). Ďalej je to napr. zaujímavosť v podobe systému, ktorý vám automaticky prečíta všetko, čo v hre napíšete. Zaujímavé, nie? Síce to nepozná slovenčinu, ale poteší :) Okrem toho sa v hre nachádza ešte nespočetné množstvo ďalších vylepšení, vychytávok, drobností a detailov, ktoré potešia náročného hráča a spríjemnia mu hodiny (dni, roky?) strávené hraním tejto hry.

Čo teda UT2004 ponúka? Najväčšia časť hodnoty tohto titulu sa skrýva vo variabilite možností hrania. Titul ponúka na výber všetky staré známe, osvedčené a roky zaužívané módy ako Deathmatch, Capture the Flag atď.

Ťažisko zábavy sa však určite presunie k módom novým, sviežim. Prvým z nich je oprášený Assault známy z pôvodného UT, je tu však niekoľko zmien, ktoré robia hru zaujímavejšou a dynamickejšou. Assault sa už neobmedzuje len na bránenie/útočenie na nejaké statické body na mape, nájdete tu množstvo máp s nejakým zaujímavým nápadom, napr. zbesilá naháňačka s tankom alebo dokonca mapa s vesmírnym dogfightom a pod. Ako však už iste všetci tušíte, pozornosť nás, vás a všetkých hráčov sa pri ohlásení prvých informácií o tomto titule obrátila na celkom nový mód v Unreal sérii menom Onslaught.

S celkom kľudným svedomím môžem vyhlásiť: „Hráči, zabudnite na Halo, je tu Onslaught! Zabudnite na Battlefield, je tu Onslaught! Zabudnite na Tribes, je tu Onslaught!“ a takto by som mohol i pokračovať. Hovoríte, si - odvážne slová? Nie, kto totiž hral už len demoverziu UT2004, mi určite dá za pravdu. Onslaught prináša absolútne novú dimenziu do Unreal Tournamentu, do tímovo on-line zameraných hier, a do multiplayerových hier vôbec.

Základom je robustný Unreal Warfare engine, ktorý podľa môjho názoru ťažko nájde konkurenta vo väčšine disciplín. Do Onslaught hry sa môžu pripojiť 64 hráčov naraz, a ak majú korešpondujúce železo, hra tento nápor bez problémov zvláda. Onslaught je hra, odohrávajúca sa zväčša na obrovských outdoor mapách (i keď nájdu sa aj výnimky), ktorej účelom je zničiť základňu nepriateľského tímu. Aby to však bolo zaujímavejšie, základňa sa nedá zničiť len tak, najprv musíte spolu s vašimi spolubojovníkmi odomknúť jej štít vytvorením priameho spojenia k vašej základni, a to pomocou obsadenia určitých bodov na mape, tzv. uzlov (nodes), ktoré sú pospájané. Keď obsadíte uzol, môžete sa v ňom respawnovať a tak urýchliť svoje zapojenie sa do boja po vašej smrti. A aby som nezabudol, k dispozícii v tomto móde je niekoľko dokonale vyvážených vozidiel, ktoré vám uľahčia transport a hlavne likvidáciu protivníkov.

GRAFIKA 9 / 10
Unreal engine bol bezchybný už v roku 1999 a odvtedy patril vždy medzi to najlepšie a hlavne najspoľahlivejšie, čo poháňalo akčné hry.

Inak tomu nie je ani teraz, a po predstavení jeho budúcej verzie (pozri novinku) sa určite netreba báť, že tomu tak ešte dlhú dobu aj ostane. No a úplne najviac z neho vždy dokáže vyťažiť práve Epic, teda jeho tvorcovia. Je pravda, že verzia Unreal enginu, na ktorej je postavený UT2004 je už pomerne zastaralá (kombinácia DX7 a DX8), ťažko však tomu uveriť pri všetkej tej nádhere, čo sa vám rynie do očí. Upozorňujem však, že tentoraz je dobre, a to platí hlavne pre Onslaught, disponovať určitou hardwarovou rezervou (dokonca ani 1GB pamäte nebude na škodu), aby ste si to mohli patrične vychutnať. Aby sme to zhrnuli: vizuálna stránka je proste úžasná, hra obsahuje textúry v šialene vysokých rozlíšeniach, vysoko detailné modely a hojnosť grafických efektov.

INTERFACE 10 / 10
Interface je položka, v ktorej nový Unreal Tournament exceluje na plnej čiare. Nájdete tu totiž úplne všetko užitočné a dobré, čo sa za ostatných 6 rokov v multiplayerových hrách vymyslelo a ešte omnoho viac. A nadôvažok to všetko aj dokonale funguje. Možnosti nastavenia sú štandardne na maximálnej úrovni, ovládanie bezchybné, každý herný mód má dokonca nejaké vlastné prídavky k ovládaniu.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10

Rozhodol som sa, že do tejto položky zahrniem hlavne hodnotenie hry pre jedného hráča. Tradične sa na túto „drobnosť“ v podobných hrách dosť zabúda, v UT2004 je však aj singleplayer na obstojnej úrovni. Prebieha podobne ako v UT2003 formou akéhosi rebríčka, všetko je však ešte rozšírené a skvalitnené, sú tu nové manažérske možnosti (napr. peniaze), a samotnú zábavu pri hrání zabezpečuje vypeckovaná umelá inteligencia.

MULTIPLAYER 10 / 10
Drvivá väčšina hráčov si tento titul určite zaobstará hlavne preto, že sa chystajú pobaviť sa pri hre s inými živými protivníkmi. Neváhajte ani chvíľu, skočte do obchodu, UT2004 je presne to, čo potrebujete.

Áno, je nutné si tento titul kúpiť, pretože opäť je tu zabudovaná ochrana vo forme kontroly vášho sériového čísla master serverom po pripojení na internet. Či už si budete chcieť zahrať zlatú klasiku – deathmatch trebárs len so susedom, máte na výber kvalitné mapy 1on1, či chcete celú noc presedieť pri zúrivej rezničine v Onslaught móde s desiatkami hráčov v hre, alebo hocičo medzitým, všetko nájdete v tomto jedinom titule. Ak si to ešte skombinujete s ďalším množstvom mutátorov, predstavíte si aké módy, mapy, mutátory, modifikácie v budúcnosti nájdete na internete (aby som nezabudol, k hre je opäť priložená sada programov pre tvorbychtivých jedincov), dostanete hádam nekonečné množstvo variácí hry, nekonečné množstvo zábavy. A verte mi, že vás to len tak skoro neomrzí.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10

Určite sa už nikto nepozastaví na bezchybnom zvukovom engine s podorou 3D štandardov. Samotné efekty sú vysokej kvality, veľká časť z nich však bude známa hráčom predchádzajúcich verzií UT. Je to trochu škoda, lebo hlášky, ktoré už niektorí jedinci počúvajú 5 rokov stále dokola, trochu omrzia. Našťastie je tu však na výber hneď niekoľko „announcerov“, cez spomínaný nedostatok sa dá preniesť a na druhej strane zvukové efekty v Onslaughte sú strhujúce (kto hral demo, bude takisto prekvapený značným vylepšením).

HUDBA 8 / 10
Hudobný doprovod je v celkom klasickom štýle, typicky unrealovskom. Nájdeme tu však niekoľko veľmi podarených nových skladieb. Väčšinou sa však na hudbu pri bojovom virvare zabúda, takže je to menej podstatná zložka hry. Vonkoncom však nie je odfláknutá a oplatí sa ju vypočuť aspoň pri oddychovom hraní s botmi.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Umelá inteligencia vo forme botov je v UT2004 značne vylepšená a je zrejme na najvyššej úrovni, akú sme mali možnosť doteraz vidieť. Nemá zrejme zmysel popisovať tu všetky vychytávky správania botov, na to celkom iste prídete aj sami po dlhšom hraní. O obtiažnosti myslím má zmysel hovoriť zase len pre singleplayer. Na výber je dobre známych niekoľko obtiažností, platí tu však starý známy fakt, že niektoré mapy pôjdu ľahšie, iné ťažsie atď., ako to už koniec koncov všetci dobre poznáte.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Ak vám v tejto recenzii k popisu hry niečo chýba, zrejme úplne postačí, keď si predstavíte, ako to vyzeralo v UT2003, príp. v iných podobných hrách. Snažil som sa popísať len to, čo je v UT2004 nové. Dúfam, že som vás na tento titul navnadil, stojí to určite zato. UT2004 sa už po vydaní demoverzie teší medzi hráčmi mimoriadnej obľúbenosti (keď sa demo dostalo na internet, väčšina serverov s týmto súborom bola beznádejne preťažená, zrejme sa prelomili aj nejaké rekordy v sťahovaní...). Dovolím si tvrdiť, že toto je jeden z mála titulov, ktorý sa skutočne oplatí kúpiť. Ak si ho totiž porovnáte s hocičím, čo ponúkajú konkurenčné hry, ľahko vám vyjde, že stovka máp, nepsočetné množstvo módov, skinov, variácií a vychytávok, široká internetová komunita, 99%-né technické spracovanie – to sú faktory, ktoré hovoria samy za seba, a ťažko nájdete na trhu niečo podobné v cene jedinej počítačovej hry.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

DOMOV

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Biskupi ideológii pozornosť nevenujú.

DOMOV

Politici, ktorým zrušia stranu, nebudú môcť ďalej pôsobiť

V zahraničí zákaz znamenal pre niektorých ľudí politický koniec.

Neprehliadnite tiež

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

TECH_FM

Odhalili, prečo sú veľryby také obrovské

Gigantizmus veľrýb bol dlho záhadou. Už nie je.

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 022
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 006
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 8 214
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 776
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 364
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 156
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 916
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 954
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 735
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 744