Bratislava 26. októbra (TASR) - Predstavitelia ústrednej štátnej správy, vrátane ministrov, by na požiadanie mali verejnosti poskytnúť čísla svojich služobných mobilných telefónov. V prípade ministrov je možnosť, že tento údaj podlieha utajovanej skutočnosti, právnik z Nadácie Občan a demokracia Tomáš Kamenec sa však domnieva, že podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám by nemal byť problém ho získať.
Dve bratislavské mestské časti - Devínska Nová Ves a Ružinov - čelia v súčasnosti žalobe, ktorú na nich podala nadácia kvôli tomu, že im odmietli poskytnúť akékoľvek údaje o počte, číslach alebo funkcionároch, ktorí sú vlastníkmi služobných mobilov. Kamenec poznamenal, že ďalšie dve žaloby momentálne pripravujú.
Aj takúto podobu má jeden zo záverov ich monitoringu uplatňovania infozákona vo vybraných obciach a mestách. Počas desiatich mesiacov od nadobudnutia účinnosti tejto právnej normy aktivisti nadácie zistili, že verejnosť neprejavila veľký záujem o informácie.
Niektoré obce dokonca nezaznamenali ani jednu žiadosť o informácie, nevypracovali sadzobníky úhrad materiálnych nákladov. Marcela Mezianová dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave uviedla, že v niektorých prípadoch si obce účtovali cenu vyššiu ako je reálna. Bratislava - Nové Mesto napríklad požadovala zaplatenie plnej výšky predpokladaných nákladov vopred.
Nadácia zistila, že samosprávy obmedzili spôsob prístupu k informáciám prijatím smernice o neposkytovaní údajov telefonicky. V tomto prípade došlo k porušeniu infozákona. Veľmi častým javom bolo aj odmietanie sprístupniť informácie bez akýchkoľvek zákonných dôvodov.
V monitoringu mienia pokračovať aj v ďalších mesiacoch.
*ad rč