SME

O internet cez mobil nie je záujem

Na trhu je už istý čas v ponuke takzvaný mobil internet – služba mobilných spoločností ponúkajúca priamy prístup k informáciám z internetu prostredníctvom mobilného telefónu. Väčšinu konzumentov však táto naoko prevratná technológia ktovieako nenadchla ..


Zariadenie Delphipad, ktoré by malo poskytnúť pohodlný bezdrôtový prístup na internet, vyvinuli výskumníci zo singapúrskeho Centra pre bezdrôtovú komunikáciu v spolupráci s Ericssonom. Jeho hlavnou výhodou je veľká, 10-palcová dotyková obrazovka. Prístroj je postavený na linuxovskej platforme a na prehliadanie internetu používa Netscape Navigator, vďaka špeciálnemu „adaptéru“ sa však na ňom dajú spustiť aj programy pre Windows. K iným zariadeniam sa môže pripojiť cez vstavaný USB port aj infračervené rozhranie. Delphipad by sa mal objaviť v obchodoch v lete, jeho cena bude však dosahovať takmer 1000 dolárov. FOTO - TASR/AP

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na trhu je už istý čas v ponuke takzvaný mobil internet – služba mobilných spoločností ponúkajúca priamy prístup k informáciám z internetu prostredníctvom mobilného telefónu. Väčšinu konzumentov však táto naoko prevratná technológia ktovieako nenadchla a nemajú o ňu až taký záujem, ako by si poskytovatelia služby predstavovali.

Tento záver vyplýva z najnovšieho medzinárodného prieskumu konzultantskej spoločnosti Accenture, na ktorom sa zúčastnilo 3189 respondentov zo Spojených štátov, Veľkej Británie, Nemecka, Fínska a Japonska. Výsledky ukazujú, že len 15 percent majiteľov mobilného telefónu využíva toto zariadenie na pripojenie k internetu.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z hlavných nevýhod je podľa respondentov prenosová rýchlosť technológie mobil internet, ktorá je v porovnaní s pripojením na internet cez počítač príliš nízka.

Výsledky prieskumu však aj napriek tomu ukázali isté rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Zatiaľ čo Japonci službu mobil internet vysoko oceňujú, o čom svedčí až 72 percent respondentov používajúcich mobilný telefón na pripojenie k internetu, u Američanov je to len slabých šesť percent.

Spomedzi aktívnych používateľov mobil internetu menej než jedno percento využíva túto službu na nakupovanie online, čo je pre poskytovateľov skutočne nepríjemný šok. Pri vytváraní technológie bezdrôtového pripojenia na internet bol totiž práve nákup online jedným z najočakávanejších a najfrekventovanejších využití služby mobil internet.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina opýtaných sa o myšlienke mobil internetu vyjadrila pochvalne a povedali, že sa im páči, avšak z praktického hľadiska nie je veľmi využiteľná, pretože prístup na internet cez osobný počítač je pre nich väčšinou oveľa jednoduchší.

Medzi najčastejšími výhradami voči mobil internetu sa objavovala vysoká cena služby, nízka prenosová rýchlosť informácií a problematické čítanie textu kvôli malému displeju mobilného telefónu.

Je evidentné, že užívateľom oveľa viac vyhovuje prístup k internetu cez počítačovú obrazovku a klasickú klávesnicu – a to nám vyplynulo aj z prieskumu, povedal John Beck, asociovaný partner Ústavu strategickej zmeny spoločnosti Accenture.

Keďže mobilné telefóny nemajú na rozdiel od počítačovej klávesnice kompletnú sadu kláves pre jednotlivé písmená, ľudia píšuci správy cez mobil musia stlačiť niekoľkokrát po sebe konkrétne klávesy, aby našli zodpovedajúce písmeno alebo znak. To však celý proces veľmi spomaľuje a zaberá veľa drahocenného času.

SkryťVypnúť reklamu

Ako príklad, koľko času môže zabrať napríklad len kúpa obyčajnej knihy, Beck uviedol, že zatiaľ čo na nákup knihy cez internet prostredníctvom osobného počítača potrebujeme len 143 úderov, ten istý úkon vykonaný cez mobilný telefón vyžaduje až 366 úderov. Práve vysoká konzumácia času je pre väčšinu ľudí bariérou, ktorá ich v konečnom dôsledku odrádza od využívania mobil internetu. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 887
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 729
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 639
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 455
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 944
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 685
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 563
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 613
SkryťZatvoriť reklamu