Káhira 24. októbra (TASR) - Egyptskí archeológovia objavili v pohrebisku pri dedine Sakkára juhzápadne od Káhiry dobre zachovaný hrob kráľovského lekára zo 6. dynastie Starej ríše (asi 2423-2263 pred n. l.).
V 20 metrov hlbokej šachte ležala veľká pravouhlá rakva z vápenca, na ktorej je v hieroglyfoch napísané meno zosnulého - Kar. Na stenách pri vchode do hrobky sú uvedené rôzne funkcie, ktoré Kar zastával, napríklad "primár kráľovského dvora", "zabávač paláca" a "dôverník".
Na zemi ležali zvyšky farebných hlinených figúr, ktoré znázorňujú scény z každodenného života v Starej ríši. Zvlášť cenných je 22 bronzových plastík, pravdepodobne obetných darov rôznym bohom. Plastiky predstavujú okrem iného najznámejšiu z egyptských bohýň Eset, Grékmi a Rimanmi zvanú Isis, ako aj bohov Usire (Osiris), Anup (Anúbis) a Horus (Hor).
Podľa Gaballáha Aliho Gaballáha, generálneho riaditeľa egyptskej správy pamiatok, má hrobka typické znaky šiestej dynastie. Hrobky piatej a šiestej dynastie sú bohato zdobené obrazovými výjavmi. Okrem scén z bežného života sa v nich nájdu zobrazenia expedícií k Červenému moru a do Sudánu.
Sakkára je pohrebisko Mennoferu (po grécky Memfis), hlavného mesta Starej ríše. Stojí tu aj stupňovitá pyramída kráľa Džósera (asi 2778-2723 pred n. l.), zakladateľa 3. dynastie. Je to prvá pyramída v Egypte a zároveň prvá známa, dodnes stojaca monumentálna stavba z kameňa.