Bývalého riaditeľa Tohokuovho paleolitického inštitútu v meste Tagajo totiž vlani v novembri tajne nafilmovali, ako v nálezisku Kamitakamori zakopáva predmety, ktoré neskôr vydával za svoje objavy.
Podľa denníka Japan Times Online zachytáva správa celkom 42 vykopávok, ktorých výsledky Fujimura podobným spôsobom sfalšoval. Fujimurove nálezy v lokalitách Sodehara 3, Harasekasahari a Ittoučimatsubajama pochádzajú dokonca úplne z jeho osobného vlastníctva.
Archeológa, ktorý si za početné nálezy vyslúžil prezývku "ruka Boha", v predchádzajúcich mesiacoch intenzívne vypočúvali. Na výsluchoch sa k falšovaniu priznal. Ako motív uviedol, že v honbe za čoraz senzačnejšími nálezmi sa dostával pod čoraz väčší tlak.
Japonskí archeológovia sú teraz zneistení, či niektoré zo 180 Fujimurových vykopávok boli vôbec urobené na historických miestach. Šéf vyšetrovacieho výboru Mitsunori Tozawa sa k tomu odmietol vyjadriť. Dodal však, že výbor sa bude musieť niektorými Fujimurovými náleziskami naďalej intenzívne zaoberať.
Fujimura sa preslávil v 80. rokoch senzačnými nálezmi nástrojov z doby kamennej. Po jeho priznaní je pravosť mnohých spochybnená. Medzi takéto nálezy patrí aj údajne najstarší kamenný nástroj na svete, ktorého úlomky Fujimura našiel na dvoch miestach vzdialených od seba 30 kilometrov.