Cambridge/Giessen 23. októbra (TASR) - Na poli genetiky mohli vedci v uplynulých dňoch oznámiť zavŕšenie dvoch významných projektov. Obidva sa týkajú rozlúštenia genómov nebezpečných baktérií: Prvá spôsobuje mor, druhá listeriózu.
Na prečítaní kompletnej genetickej informácie baktérie Yersinia pestis sa podieľalo 35 vedcov, ktorí výsledky svojej práce predstavili v časopise Nature. Pôvodca moru má v chromozóme 4,65 milióna párov báz.
Skúmaný kmeň baktérie CO92 mal medzi svojimi génmi aj tri plazmidy. To je odborný výraz pre akýkoľvek genetický prvok druhotný k normálnemu genómu bakteriálnej bunky.
Výsledky výskumu tiež ukazujú, ako sa z úplne neškodnej črevnej baktérie pred niekoľkými tisíckami rokov vyvinul jeden z najnebezpečnejších pôvodcov chorôb. Pravdepodobne transferom od iných baktérií získala Y. pestis v priebehu evolúcie gény, vďaka ktorým ju môžu prenášať blchy a umožňujú, aby prežila v ľudskej krvi.
Iné gény sa naopak stali nadbytočné. Tím vedcov, koordinovaný Julianom Parkhillom zo Sangerovho centra v Cambridge, našiel asi 150 pseudogénov, ktoré dnes neplnia žiadnu funkciu, avšak sú pozostatkom neškodného predchodcu Y. pestis.
Rýchle zmeny genómu Y. pestis odkryli doteraz nepoznané mechanizmy evolúcie patogénnych zárodkov. Nové zistenia môžu pomôcť vyvinúť protilátky proti biologickým zbraniam na báze baktérie Y. pestis alebo jej nových variantov.
Na konto Y. pestis sa pripisujú tri veľké morové epidémie v staroveku, stredoveku a novoveku. Pri epidémiách "čiernej smrti" v 14. a 19. storočí sa však množia informácie, že ich pôvodcom bol vírus, podobný ebole.
Genóm baktérie Listeria monocytogenes, pôvodcu nebezpečnej infekčnej choroby listerióza, rozlúštil tím európskych vedcov na čele s mikrobiológom Trinadom Chakrabortym z univerzity v nemeckom Giessene. Tvorí ho presne 2.944.528 párov báz.
Baktéria L. monocytogenes je nebezpečná preto, lebo vie šikovne oklamať imunitný systém človeka. Dokáže prekonať "ochranné valy" ako črevnú bariéru alebo hematoencefalickú bariéru.
Listériám sa darí vo vlhkých, odumretých zvyškoch rastlín, na zelenine, v surovom mlieku, mäkkom syre a surovom mäse. Symptómy listeriózy sa podobajú miernej chrípke a zdraví ľudia si ju málokedy uvedomia. Ochorenie je nebezpečné najmä pre novorodencov, starých ľudí, tehotné ženy a chronicky choré osoby.
Rozlúštenie genómu pôvodcu listeriózy umožní nájsť nové spôsoby liečby tohto ochorenia. Predtým sa vedcom podarilo odhaliť rozdiel medzi L. monocytogenes a neškodným príbuzným druhom L. innocua. Ten je v tom, že L. monocytogenes spôsobuje ťažké otravy potravinami, pri ktorých je miera úmrtnosti veľmi vysoká.