V posledných týždňoch sa darilo zbrojárenstvu a telekomu
BRATISLAVA 21. októbra (SITA) - Týždne, ktoré zatiaľ uplynuli od 11. septembra, potvrdili niektoré predpovede, iné ponechali zatiaľ otvorené. Spoločnou myšlienkou väčšiny komentárov po 11. septembri bolo konštatovanie o zásadnej zmene doterajšieho sveta.
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA (SITA) - Týždne, ktoré zatiaľ uplynuli od 11. septembra, potvrdili niektoré predpovede, iné ponechali zatiaľ otvorené. Spoločnou myšlienkou väčšiny komentárov po 11. septembri bolo konštatovanie o zásadnej zmene doterajšieho sveta. Mení sa geopolitické rozloženie sveta, menia sa vzťahy medzi krajinami, mení sa i podoba konfliktov, ich aktéri a ich priebeh. Zo súčasného pohľadu sa zdá byť šialený útok na dvojičky prvým kolom vojnového stretu. Tým ďalším je na jednej strane útok na Afganistan a na strane druhej antraxový prášok v poštových zásielkach.
Doterajšia reakcia svetových finančných trhov je, pokiaľ budeme vnímať spomínané skutočnosti ako naozaj prelomové, konzervatívna. Reakcia akciových trhov bola priamo učebnicová. Po prudkom oslabení nasledovala rýchla rekonvalescencia na úrovne pred 11. septembrom a k najúspešnejším sektorom patril defenzívny sektor. Tu treba zvýrazniť silnú oporu, ktoré akciové trhy našli v poklese ceny ropy. V prípade, že by OPEC reagoval opačne a do hry by sa v dôsledku drahých energií vrátila opäť inflačná hrozba, vyzeral by akciový trh ináč ako dnes.
Nezodpovedaná zostala, zatiaľ, otázka o reálnosti a skutočnom dopade Novej ekonomiky. Z ošiaľu ženúceho technologický NASDAQ na 5 000 bodov v súčasnosti zostala iba nepríjemná spomienka, nie nepodobná boleniu hlavy po prehýrenej noci. Zásadná revolúcia, ktorú rozbehlo rozšírenie počítačov a internetu a ich zapojenie do profesionálneho i osobného života stále narastajúceho počtu ľudí, pritom beží ďalej. Z vecí, ktoré nás kedysi fascinovali sa stáva bežná a teda nudná a občas otravná záležitosť. Napriek tomu väčšinu z nás najpodstatnejšia zmena ešte len čaká.
Pre rozhodujúcu časť rozvinutých či rozvíjajúcich sa krajín je v súčasnosti bežným vybavenie počítačmi nielen na pracoviskách, ale aj v domácnostiach. Rovnako obvyklým sa postupne stáva aj prístup na internet, aj keď v drvivej väčšine prípadov ide o najmenej kvalitné nízkokapacitné "dial up" pripojenie. Využívanie internetu je pritom často spojené s nákladmi, výrazne zasahujúcimi do rozpočtov domácností. Širokodostupný prístup na internet, za podmienok porovnateľných napríklad s káblovou televíziou, nie je dnes prístupný pre veľkú časť obyvateľstva i v rozvinutých krajinách.
Jednou z úvah, ktoré sa vynorili po 11. septembri, bola i tá možnosť, že korporácie i ľudia začnú cítiť zvýšenú potrebu komunikácie na diaľku. Myšlienka "on line" kancelárií nie je nová, k ich realizácií je však potrebné permanentné širokopásmové prepojenie, ktoré jediné zabezpečí prenos “nepriamych” informácií, tak významných pre rozvoj firemného života. Rovnako v osobnom živote vytvorí až širokopásmový internet reálneho konkurenta televízii pri dostatočne veľkom počte populácie.
Okrem už spomínaného zbrojárstva je v posledných týždňoch veľmi úspešným sektorom i telekom. Najsužovanejšie odvetvie posledných mesiacov sa začalo prebúdzať. Pomohli mu zaiste napríklad i správy o zlepšení splátkového kalendára na horibilné sumy platené za licencie UMTS, zdá sa však, že trh si začal telekom ako sektor opäť ceniť viac. Zatiaľčo široký Euro STOXX 50 sa vrátil na úrovne zo začiatku septembra, Euro STOXX telekom index je už na augustových úrovniach.
Je možné, že 11. september nebol zásadným prelomom, ale iba šošovkou, zvýrazňujúcou dlhodobé zmeny prebiehajúce aj vďaka IT revolúcii v posledných desiatich rokoch. Tak ako geopolitické zmeny prebiehali po celé deväťdesiate roky, tak i v ekonomikách dochádzalo k postupnému preformátovaniu, výsledkom ktorého bola zmena štruktúry sektorov, ich definície a významu. Podstatným faktorom sa stala globalizácia dominantnej časti trhu, vďaka ktorej sa stal sektorový pohľad na trhy prvoradým a regionálne členenie ustúpilo do úzadia. O telekome sa v čase najvyšších cien hovorilo, že už nepatrí ako sektor medzi utility, ale že sa presunul medzi rastové odvetvia. Možno na tom opäť začne byť niečo pravdy.