
Bratislava 27.februára (TASR) - Na 9,7 milióna amerických dolárov sa odhadujú straty spôsobené počítačovou kriminalitou v SR. Uvedená suma zahŕňa ušlý zisk z DPH, daní z príjmu a straty pracovných príležitosti.
Podľa slov prezidenta BSA (Business Software Alliance www.bsa.sk) v SR Romana Sládka miera softvérovej kriminality na nových počítačoch predstavuje až 46%. Znamená to, že takmer polovica programového vybavenia je používaná v rozpore so zákonom.
Od začiatku minulého roka BSA na Slovensku aktívne monitoruje 75 prípadov týkajúcich sa porušovania autorského práva, z čoho je 51 prípadov nelegálnej distribúcie alebo falšovania počítačových programov a 24 prípadov koncových užívateľov. Na polícii prípadne úradoch vyšetrovania je v súčasnej dobe vedených dovedna 13 prípadov nelegálnej distribúcie počítačových programov. V etape riešenia súdom sú v súčasnosti 3 prípady.
Nedávna novela Trestného zákona umožnila dôraznejšie postupovať proti porušovateľom autorského zákona. Táto norma stanovuje, že na každé použitie autorského diela a za to sa sofvérový produkt jednoznačne považuje, je potrebný súhlas majiteľa autorských práv.
V celosvetovom meradle klesá softvérová kriminalita v oblasti aplikácií pre osobné počítače, pričom predaj a používanie počítačov sa zvyšuje. Napríklad v roku 1999 bola miera sofvérovej kriminality 36%, čo znamená, že menej ako každá tretia aplikácia inštalovaná na počítači bola kradnutá a straty dosiahli 12 milárd USD. Východná Európa si vysokým podielom nelegálneho softvéru, ktorý predstavuje vyše 70%, drží dlhodobo prvenstvo medzi regiónmi.