SME

Ako dobehnúť zaostávanie za konkurenciou? Ukradnite jej prácu!

Čo na slovenskom internete stojí za krádež? Cestovnej kancelárii Bubo sa zapáčil internetový server walker.sk s textami o cestovaní. Ich autor nad tvorbou strávil dlhé hodiny - zamestnanci Bubo a zároveň redaktori mladšieho serveru radynacesty.sk sa ...

Čo na slovenskom internete stojí za krádež? Cestovnej kancelárii Bubo sa zapáčil internetový server walker.sk s textami o cestovaní. Ich autor nad tvorbou strávil dlhé hodiny - zamestnanci Bubo a zároveň redaktori mladšieho serveru radynacesty.sk sa rozhodli dobehnúť zaostávanie za Walkerom jednoducho - krádežou jeho textov.„Nápad vytvoriť cestoserver Walker vznikol na svätého Valentína v roku 1999,“ spomína Valér Jurčák, zakladateľ webu Walker.sk. „Bol som jedným zo študentov čakajúcich celú noc pred CKM v Bratislave na zľavnené letenky. Neustále sa opakujúce otázky, ako napríklad ‘Potrebujeme tam víza? Kde je ambasáda? Musím sa zaočkovať?‘, ma utvrdili v názore, že na Slovensku chýba servis, ktorý by ľuďom pomohol cestovnú horúčku zvládnuť pokojnejšie,“ vysvetľuje.

Po návrate z letnej brigády v Nemecku sa Valér pustil do práce na novom servere a do jeho spustenia vložil zarobené peniaze. „Prenajatie slušného priestoru na rok v tom čase stálo asi 16 000 korún. A tiež som sa potreboval naučiť jazyk HTML a pracovať v nejakom grafickom programe,“ popisuje svoje začiatky.

Server Walker.sk bol spustený v máji minulého roka, Valér postupne dopĺňal nové informácie. Všetky údaje zháňal osobne, čo nebola ľahká práca: „Šiel som do Prahy, chodil od ambasády k ambasáde, fotil ich a zapisoval si všetky podmienky udeľovania víz. Bolo to namáhavé najmä psychicky: vždy bolo potrebné od začiatku vysvetľovať, prečo chcem všetky tlačivá, načo toľko informácií. A vonku pred budovou znova policajtom, ktorí ambasádu strážia, aby mi dovolili budovu odfotiť.“

Po vzniku ďalšieho konkurenčného webu Valér zmenil dizajn a kúpil databázu sviatkov na celom svete. Rovnako prešiel na nový redakčný systém: „Dal som prerobiť údaje do databáz, čo predstavovalo sumu 15 000 korún, opäť z môjho vrecka,“ spomína.

Po týždňoch namáhavej práce prišli okamihy, keď Valér rozmýšľal, ako ďalej: „Samozrejme, som začal mať i pochybnosti, či sa oplatí pokračovať. Keby som čas strávený práci na Walkerovi premenil trebárs na učenie sa francúzštiny, tak sa v pohode dohovorím a za peniaze, ktoré som do toho investoval, som mohol krásne precestovať Thajsko aj Kambodžu.“

Veľké sklamanie ho však ešte len čakalo. Priateľka ho upozornila na stránku www.radynacesty.sk, ktorú spustila cestovná kancelária Bubo. „Bol som šokovaný - šéfredaktor nového cestoserveru Ivan Janko mi neukradol len nazbierané linky, ale aj kompletné texty - a to i s chybami!“ hovorí Valér. „Vôbec sa nenamáhal čo i len zmeniť slovosled.“

Nasledoval e-mail autorovi novej stránky aj Ľubošovi Fellnerovi, riaditeľovi cestovnej kancelárie Bubo, ktorá stránku vytvorila. „Naozaj si nie som vedomý, že by sme čosi skopírovali,“ zareagoval riaditeľ CK Bubo. „Obvinenia sú čistou lžou.“

Ešte predtým však v dvoch iných e-mailoch Valérovi napísal: „Určite Ivo (šéfredaktor radynacesty.sk) hľadal u Teba inšpiráciu,“ píše Ľ. Fellner. „Ja keď som to v deň nášho krstu v apríli tohto roku videl, skoro ma porazilo - našiel som tam množstvo nezrovnalostí a zlé prekliky,“ priznáva v ďalšom liste. Zlé prekliky sú jedným z dôkazov krádeže: na stránke radynacesty.sk totiž možno nájsť dokonca zabudnutý odkaz na podstránku Walkera. Odkaz je nefunkčný - štruktúra Walkera sa totiž medzitým zmenila a stránka sa premiestnila na inú adresu, čo si zlodeji nevšimli.

Podrobný výpočet ukradnutých textov možno nájsť na www.walker.sk/zlodeji.php - tu je zverejnená aj rozsiahla korešpondencia medzi poškodeným Valérom Jurčákom a majiteľom CK Bubo. „Korešpondencia sa vymenila niekoľkokrát, od pána Fellnera mi prišli väčšinou maily, v ktorých píše, že ich primitívne obviňujem,“ hovorí Valér. „V jednom z posledných však píše, že si to už pozrel a určitú spojitosť tam vidí. Tiež napísal, že Ivana Janka zbavuje funkcie šéfredaktora.“

Po zverejnení celej kauzy na internetovom spravodajskom servere však Ľuboš Fellner vulgárne napadol autora článku a akúkoľvek krádež opäť poprel. V tom istom liste pritom opätovne pripomína, že Ivana Janka zbavil funkcie šéfredaktora. Na konkrétne dôkazy a argumenty Ľ. Fellner ani na výzvu našej redakcie nereagoval, jeho obrana spočívala v tvrdení, že jeho server má mnohonásobne vyššiu návštevnosť, ako Walker, odkiaľ informácie skopíroval, a že jeho „vedomosti a skúsenosti“ sú oveľa väčšie.

Napriek chabým argumentom je však Ľ. Fellner zatiaľ v spore víťazom. „Keď som videl, ako jednoducho sa dá na Slovensku pod záštitou cestovnej kancelárie vybudovať nový cestoserver, bol som pobúrený a sklamaný,“ hovorí poškodený Valér Jurčák. „Žiaľ, musím tiež napísať, že Walker asi v budúcom polroku skončí. Jednak je to neziskové a náročné na čas, jednak po tejto skúsenosti som stratil motiváciu pokračovať.“

V podobnej situácii, ako on, sa môže kedykoľvek ocitnúť aj tvorca ľubovoľného ďalšieho malého webového servera, ktorý nemá možnosť brániť sa proti takejto „konkurencii“. Ak si myslíte, že poznáte riešenie, ktoré by mohlo autorovi Walkera v tejto situácii pomôcť, radu alebo váš názor na celý prípad, môžete napísať Valérovi Jurčákovi na adresu admin@walker.sk.

DANIEL ĎURIŠ

(Autor je koordinátorom projektu www.staznosti.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu