Ak do vášho počítača vnikne vírus alebo červ, antivírusový program sa často stáva nefunkčným a zväčša nie je možné ani žiaden iný antivírusový program nainštalovať. Používatelia sa vtedy zväčša snažia odstrániť z automaticky spúšťaných programov všetky neznáme moduly, často však márne.
Riešenie takejto kritickej situácie prináša nástroj Stinger, ktorý obsahuje databázu 41 najčastejšie sa vyskytujúcich červov a jeho použitie je rozhodne lepším riešením, ako preinštalovať celý systém.
Stinger má výhodu, že ho netreba inštalovať a používateľ nemusí mať žiadne hlbšie znalosti práce s počítačom. Po stiahnutí z internetu stačí zabezpečiť jeho spustenie pod Windows (či už v režime záchrany, alebo pri štandardnom spustení) a chvíľu si vyčkať na nápravu neželaného stavu. Keďže jeho veľkosť nepresahuje 800 kilobajtov, pohodlne ho možno nahrať hoci i na bežnú disketu či USB kľúčik a mať ho tak neustále po ruke.
Po spustení Stinger skontroluje, či sa v pamäti nenachádza žiadny aktívny červ. Ak áno, deaktivuje ho a bez ohľadu na nález sa pustí do prehliadky súborového systému, aby odhalil skryté súbory, v ktorých by mohli byť umiestnené telá vírusov. Ak sú takéto súbory odhalené, premenujú alebo vymažú sa a po reštarte operačného systému je zväčša už všetko v poriadku.
Nie je nezvyčajné, ak administrátor menej skúseným a disciplinovaným používateľom preventívne vloží do systému Stinger tak, aby sa im automaticky spúšťal pri štarte systému a vyriešil tak možný problém bez jeho zásahu.
Samozrejme, Stinger nie je kompletným antivírusovým riešením, keďže červov a vírusov existuje nespočetné množstvo. Jeho úlohou je odstrániť najfrekventovanejšie a najnepríjemnejšie z nich. Jeho hlavnými výhodami sú rýchlosť nápravy a jednoduchosť obsluhy.
http://vil.nai.com/vil/stinger , 736 kb