V meste Iasi pred súd v čiernych džínsoch a koženej bunde predstúpil 24-ročný Dan Dumitru Ciobanu, ktorý je obvinený z tvorby variantu F počítačového vírusu Blaster, ktorý sa na internete šíril v lete minulého roku.
Originálny vírus Blaster, ktorého autor je doteraz neznámy, spôsobil v počítačových sieťach spúšť. Jeho rumunský variant však nebol považovaný za vážnu hrozbu. Jeho autor dnes napriek tomu čelí hrozbe troch až pätnástich rokov väzenia - to je dvakrát viac, ako v Rumunsku hrozí napríklad za znásilnenie.
Rumunsko nedávno prijalo drakonické zákony proti počítačovému zločinu v snahe vymeniť nálepku európskeho centra kybernetických zločinov za povesť dynamicky sa rozvíjajúcej zásobárne programátorských talentov.
Začiatok súdneho procesu však otvoril aj medzinárodnú debatu o tom, aké by mali byť primerané tresty za počítačové zločiny, ktoré sa donedávna považovali len za neškodné výstrelky nudiacich sa mladíkov, ktorí chceli len predviesť svoje schopnosti. "Hra bola zmenená v zločin," protestuje právnička obvineného Gabriela Barnoveanu.
Štátna tajomníčka rumunského ministerstva pre komunikáciu Adriana Ticau však mladým programátorom odkazuje: "Ak ste zvedaví, ako systémy fungujú, mali by ste byť zvedaví aj na to, čo s vami potom súdy urobia."
Ciobana vlani nakrátko zadržala polícia po tom, ako expertov elektronická stopa vírusu doviedla až k jeho dvom domácim počítačom. Neskôr sa priznal, že v pôvodnom víruse zmenil názvy niektorých napádaných adresárov a prepísal texty do rumunčiny - jeho verzia vírusu potom napadla asi tisíc počítačov.
"Nemyslím, že si uvedomoval, že môže byť vystopovaný," povedal hovorca rumunskej antivírusovej firmy BitDefender Mihai Radu. "Hral sa s ohňom a popálil sa."
Inde vo svete boli doteraz súdy k programátorom vírusov - vo výnimočných prípadoch, keď sa ich podarilo chytiť - zväčša zhovievavé. "Stále existujú sympatie k hackerom a autorom vírusov a tento pohľad sa prirodzene prenáša do právnych systémov," hovorí Jonathan Sellors, šéf sekcie duševného vlastníctva londýnskej právnej firmy Lawrence Graham.
Podľa Dana Wiliamsona z bezpečnostnej firmy Ubizen je však nezmyselné stanovovať prísne zákony a potom sankcie nevyužívať. Aj zástupcovia firiem, ktorým vírusy a hackerské útoky spôsobujú čoraz väčšie škody, začínajú stále hlasnejšie volať po prísnejších trestoch.
Experti preto čakajú, či dokáže prípadné exemplárne potrestanie mladého rumunského záškodníka odradiť od podobných úmyslov ďalších počítačových nadšencov.
(reuters, r)