SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Digitálne fotoaparáty výrazne zlacnejú

Európski zákazníci sa môžu tento rok tešiť na doteraz najväčšiu cenovú vojnu výrobcov digitálnych fotoaparátov, predpovedá európsky šéf firmy Canon Molgaard Jensen.


Európu tento rok čaká záplava lacných digitálnych fotoaparátov z Ázie. FOTO - TASR/AFP

Podľa výskumnej agentúry GfK tento rok predaj digitálnych fotoaparátov v západnej Európe vzrastie z minuloročných 18 na 29 miliónov kusov a svoj kus z koláča sa bude snažiť odkrojiť až 50 rôznych výrobcov.

Možnosť pracovať s digitálnym fotoaparátom má v súčasnosti každý piaty Európan, kým pred dvoma rokmi to bol len každý desiaty. "Rast je tu oveľa silnejší, než v Japonsku, pretože Európa zaostáva približne o dva roky. Trh v Spojených štátoch je oproti Európe približne rok napred," povedal Molgaard Jensen.

IDC očakáva, že ceny dnes predávaných fotoaparátov tento rok klesnú v priemere asi o 20 percent. Zároveň by sa však mali na trhu objaviť nové modely, ktoré môžu potlačiť ceny ešte nižšie. Zákazníci by mali očakávať zlacňovanie najmä v druhej polovici roka po tom, ako bude v septembri na najväčšej výstave fotoaparátov v Nemecku predstavených množstvo nových modelov.

"Veľké značky už ponúkajú 3-megapixelové fotoaparáty za 12-tisíc korún, čo je pre zákazníkov veľmi prijateľná cena. Môžu si však vybrať aj model od niektorého z tajwanských výrobcov za menej než 5-tisíc," povedal analytik IDC Paul Withington. Megapixely určujú kvalitu výsledných fotografií - s 3-megapixelovým fotoaparátom sa dajú urobiť vysoko kvalitné snímky, ktoré budú mať po vytlačení rozmer 20 x 30 centimetrov.

Viac ako megapixely

Podľa Canonu budú cenovú vojnu poháňať najmä malí výrobcovia elektroniky bojujúci o profitabilitu uvádzaním množstva nových modelov. Pred gigantmi ako Canon, Sony, Pentax, Olympus, Minolta a Kodak preto bude stáť úloha presvedčiť spotrebiteľov, že na dobré fotky potrebujú viac, ako množstvo megapixelov. "Každý môže vyrobiť 5-megapixelový fotoaparát. Súboj sa tento rok presunie ku kvalite optiky a spracovania snímok, ktoré zabezpečí správne farby," povedal Jensen z Canonu.

V roku 2003 bol podľa IDC európskou jednotkou v predaji digitálnych fotoaparátov Canon s 16-percentným podielom na trhu, nasledovaný Sony so 14 percentami. Zároveň sa darilo firmám, ktoré okrem fotoaparátov ponúkajú tlačiarne umožňujúce fotografie doma pohodlne vytlačiť.

(reuters, r)

Horúce trendy v digitálnych fotoaparátoch

Na čo sa nás budú snažiť nalákať výrobcovia fotoaparátov, keď sa tento rok konečne skončí "megapixelová naháňačka"? Pohľad do blízkej budúcnosti priniesol hannoverský veľtrh CeBIT.

Podľa BBC sa v najbližších mesiacoch začne stávať čoraz významnejším dizajn prístrojov. Jeden z výrobcov napríklad na CeBITe predviedol fotoaparát s optickým zoomom, v ktorom sa však objektív nevysúva von z kompaktného tela, ale naopak sa pohybuje smerom do jeho vnútra.

Horúcou technológiou by mal byť aj optický stabilizátor obrazu vyrovnávajúci trasenie neistej ruky fotografa, ktoré inak zapríčiňuje rozmazané fotky.

Hoci z desiatich fotiek zosnímaných digitálnym fotoaparátom si v priemere len dve autori vytlačia na papier, rásť bude aj význam prepojenia fotoaparátov s tlačiarňami. Zvyšovať sa bude napríklad záujem o tlačiarne s "dokmi", ktoré umožnia priame vloženie pamäťovej karty s fotoaparátom a vytlačenie snímok bez použitia počítača.

V západnej Európe, najmä v turistických centrách, by sa mali tento rok na uliciach začať objavovať aj digitálne kiosky podobné bankomatom, ktoré po vložení pamäťovej karty umožnia prezrieť si nafotené zábery a vybrané z nich si vytlačiť.

Viditeľným trendom bude podľa odborníkov aj konvergencia digitálnych fotoaparátov s kamerami. Už dnes mnohé ručné kamery umožňujú robiť aj fotografie, tie sú však zatiaľ oveľa menej kvalitné, ako z fotoaparátov. Čoraz častejšie sa však budú objavovať aj kamery ponúkajúce vyššiu kvalitu fotografií, väčšinou vďaka pridaniu špeciálnej optiky určenej len na fotografovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Čo poháňa rozpínanie vesmíru? Vedci zvažujú rôzne možnosti

Tmavá energia je jedna z najväčších záhad vo fyzike.

Rôzne pohľady na kométu Čurjumov-Gerasimenko zo sondy Rosetta.

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil