Uhľovodík metán na Marse po prvý raz zaregistrovali pozemské teleskopy a nedávno jeho prítomnosť v marťanskom plynovom obale potvrdili aj prístroje na palube orbitálnej sondy Mars Express Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
Podľa vedcov je životnosť metánu v marťanskej atmosfére len krátka, takže ho treba neustále dopĺňať. A takéhoto procesu sú schopné len aktívne sopky (ktoré sa však na Marse zatiaľ nenašli) alebo mikróby.
Ani jedna z mnohých orbitálnych sond, ktoré v súčasnosti krúžia okolo červenej planéty, nezaregistrovala na jej povrchu žiadne aktívne miesta s vulkanickou činnosťou.
Ak sa tak nestane ani v budúcnosti, znamená to, že za tvorbu metánu na Marse nie sú zodpovedné aktívne sopky, ale zrejme živé organizmy. Na Zemi produkujú metán baktérie, ktoré ho vyrábajú z vodíka a oxidu uhličitého. Prítomnosť tohto uhľovodíka v atmosfére preto môže byť indikátorom, že život existuje aj na Marse.
Pozemské mikróby produkujúce metán nepotrebujú na prežitie kyslík. Vedci sa preto domnievajú, že ak by bola mikrobiálna forma života prítomná aj na Marse, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o tento typ mikróbov.