SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Čitateľská anketa o hry roka 2003 - poznáme víťazov!

A je to tu! Po dvojtýždňovom hlasovaní o najlepšie hry roka 2003 poznáme víťazov. Určite horíte nedočkavosťou, či práve váš miláčik zvíťazil alebo či ste vyhrali niektorú zo 17 originálnych hier. Toto všetko sa dozviete, ak kliknete na sem.

Do druhého ročníka čitateľskej ankety o hry roka na HRY.SME.sk sa zapojilo rekordne veľa čitateľov. Výsledky tak môžeme považovať za najvernejší prieskum obľúbenosti herných titulov na Slovensku za minulý rok. Poďme však ku konkretným číslam. Do ankety sa zapojilo presne 5427 čitateľov, čo je skutočne úctyhodné číslo. V ankete ste svoj hlas mohli rozdať v 14 rôznych kategóriách, pričom po prvýkrát ste mohli hlasovať aj za najlepšie PS2 hry. Ak ste po vyplnení ankety zadali svoje údaje, boli ste zaradení do hlasovania o 17 origináliek. Rozhodnúť ste sa mohli tiež pre PC hru alebo hru na PlayStation 2. Keď už sme pri tom, určite by ste radi vedeli, kto získal špičkové hry od sponzorov ankety, spoločnosti Cenega Slovakia a Sony Slovakia. Sú to títo šťastlivci:

HRY NA PC

 • Broken Sword 3 (1x) (viac o hre) - Adriana Kočerhová, Prešov
 • Call of Duty (1x) (viac o hre) - Tomáš Kutlák, Banská Bystrica 
 • Hidden & Dangerous 2 (1x) (viac o hre) - Palo Bobak, Bratislava
 • Homeworld 2 (1x) (viac o hre) - Michal Kostka, Považská Bystrica
 • Konung 2 (1x) - Dušan Drevický, Košice
 • Korea: Forgotten Conflict (1x) (viac o hre) - Adrian Greguš, Zvolen
 • Posel smrti (1x) (viac o hre) - Pavol Szórád, Žirany
 • UFO: Aftermath (1x) (viac o hre) - Vojtech Zaťko, Komárno
 • Yager (1x) (viac o hre) - Žofia Žilkova, Detva
 • World War II: Frontline Command (1x) (viac o hre) - Lukas Labaj, Oravsky Podzamok

HRY NA PLAYSTATION 2

 • I-Ninja (5x) (viac o hre) - Vladislav Onuška, Michalovce; Peter Kapusník, Bratislava; Adam Štiblár, Bratislava; Jana Kokavcová, Banská Bystrica; Martin Kvasnovsky, Nitra
 • Arc: Twilight of the Spirits (1x) (viac o hre) - Radovan Slamka, Lúky
 • kill.switch (1x) (viac o hre) - Slavomir Vančišin, Košice

Výhercom blahoželáme a ostatní nevešajte hlavu, o rok sme tu zas :). Teraz už ale naozaj - víťazi ankety. (Pre zaujímavosť: výsledky minuloročnej ankety o hru roka)

Najlepšia akcia z vlastného pohľadu: Call of Duty
Bez debaty, jednoznačným víťazom kategórie o najlepšiu FPSku sa stáva výborná, atmosférická vojnová akcia Call of Duty. Zaújimavé je, že minulý rok zvíťazila hra s podobnou tematikou, Medal of Honor, v podstate od tých istých autorov len pod novým názvom vývojárskeho štúdia Infinity Ward. S odstupom tisícky hlasov ju nasledujú dve české strieľačky, paradoxne, od toho istého vydavateľa. Vývojári z Illusion Softworks a Pterodon Software môžu byť spokojní spokojní, oba ich minuloročné hity získali takmer rovnaký počet hlasov - taktická akcia Hidden & Dangerous 2 preskočila Vietcong o len niekoľko desiatok hlasov.
 
1. Call of Duty 1 810
2. Hidden & Dangerous 2 898
3. Vietcong 852
Star Trek: Elite Force 2 460
Rainbow Six 3: Raven Shield 378
Halo 250
XIII 175
Chaser 148
Chrome 120
Tron 2.0 107
 
Najlepšia akcia z pohľadu tretej osoby: Max Payne 2: The Fall of Max Payne
Konkurencia v kategórii akcií z tretieho pohľadu bola v minulom roku naozaj vysoká. Z takých mien ako Max Payne 2, Grand Theft Auto, Prince of Persia, Metal Gear Solid či Splinter Cell sa určite nevyberá ľahko. Vaše hlasy však rozhodli celkom jednoznačne. Víťazom sa stáva bezchybné aj keď krátke pokračovanie Max Payna. GTA: Vice City sa v prvej trojke muselo ocitnúť, keď už nie na prvom mieste, tak aspoň na druhom. Tretie miesto pre najnovšiu inkarnáciu klasiky Prince of Persia svedčí o kvalitách tejto hry, ktorá aj v našej recenzii získala plných päť hviezdičiek. Prekvapením je nízke umiestnenie pre Beyond Good and Evil, ktorá svojou originalitou a perfektnou hrateľnosťou nadchla nejedného recenzenta po celom svete.

1. Max Payne 2: The Fall of Max Payne

1 655
2. Grand Theft Auto: Vice City 1 163
3. Prince of Persia: The Sands of Time

602

Splinter Cell 433
Metal Gear Solid 2 318
Silent Hill 3 279
Rayman 3: Hoodlum Havoc 232
Beyond Good and Evil 221
BloodRayne 181
Yager 96


Najlepšia real-time stratégia: Command & Conquer: Generals
Za minulý rok sa v podstate žiadne revolučné hry v žánri RTS neobjavili. Zväčša sa jednalo len o pokračovania zavedených sérií. To samozrejme neznamená, že sú to zlé hry. Svedčia o tom aj vaše hlasy, ktoré na prvé miesto vyniesli Command & Conquer: Generals s bezpečným odstupom pred druhými Commandos 3. Budovacie stratégie zastupuje štvrdý diel najväčšej klasiky v budovacích stratégiách - SimCity 4. Slušnú štvrtú pozíciu obsadila novinka Empires: Dawn of the Modern World, ktorá aj keď nie je známym pokračovaním slávnej série, chytila pravoverných RTS hráčov špičkovou hrateľnosťou.

1. Command & Conquer: Generals 1 324
2. Commandos 3: Destination Berlin 1 000
3. SimCity 4 634

Empires: Dawn of the Modern World

401
Homeworld 2 390
Blitzkrieg 377
Railroad Tycoon 3D 294
Rise of Nations 293
Ghost Master 236
KnightShift 180


Najlepšia turn-based stratégia: Worms 3D
V žánri ťahových stratégií sa toho veľa neurodilo, ale aj tých zopár titulov stálo za pozornosť. Víťazom sa podľa očakávaní stal najnovší diel bazukami ozbrojených červíkov, Worms 3D, ktorí sa po prvýkrát vo svojej dlhej histórii predstavili v plne trojrozmernom prostredí. České spracovanie kultového UFA od Altar Interactive dopadlo taktiež nadmieru dobre a obsadilo druhú priečku. Trojku v poradí si uchmatla nie veľmi známa stratégia z obdobia druhej svetovej, Silent Storm, od ruských vývojárov Nival Interactive
 

1. Worms 3D

2 006
2. UFO: Aftermath 1 317
3. Silent Storm 612
Warlords 4 587
Etherlords 2 436

 

Najlepšie RPG roka: Gothic 2 
Kategória RPG je vždy ostro sledovaná, pretože okolo hier v tomto žánri často vzniká skupina fanatických fanúšikov, ktorí nedajú na ten svoj naj titul dopustiť. Trošku prekvapivo získava ocenenie najlepšie RPG roka pokračovanie nemeckého RPGčka Gothic pred prvou RPG hrou zo sveta Star Wars: Knights of the Old Republic. Aj keď rozdiel nebol až tak markantný, a obdobné skóre si udržuje aj tretia najlepšia RPG hra, Deus Ex: Invisible War.

1. Gothic 2

1 678
2. Star Wars: Knights of the Old Republic 1 344
3. Deus Ex: Invisible War 1 029
Lionheart 470
Greyhawk: Temple of Elemental Evil 406


Najlepšia adventúra: Broken Sword 3: Spiaci drak
Adventúry sa v minulom roku niesli v znamení očakávania pripravovaných titulov, ale len dva boli dokončené. Jedným z najočakávenjších bol tretí diel Broken Swordu od Revolution Software, ktorý sa stihol dostať na trh. Dôraz na príbeh, detailné spracovanie a originálny systém ovládania si zamilovalo veľké množstvo adventuristov, čo hre zaručilo jasné víťazstvo. Veľký úspech (nielen na Slovensku a v Čechách) zaznamenala česká hororová adventúra Posel smrti, o ktorej popularite svedčí druhé miesto v našej ankete v kategórii najlepšia adventúra. Budúcoročné hlasovanie o najlepších adventúrach bude určite zaujímavejšie, pretože v roku 2004 sa chystá viacero sľubných projektov napriek zrušeniu viacerých hier, napríklad od Lucas Arts.

1. Broken Sword 3: Spiaci drak 2 212
2. Posel Smrti 1 397
3. Journey to the Center of the Earth 593
Post Mortem 384
Uru: Beyond the Myst 259


Najlepšia športová hra: NHL 2004
Najlepšou športovou hrou za minulý rok sa už tradične stáva posledná verzia NHL 2004. Možno to bude nedostatkom kvalitnej konkurencie, alebo vysokou popularitou ľadového hokeja na Slovensku. Najskôr však zavážili oba faktory. Prekvapením je tretie miesto pre Tonyho "skejťáka" Hawka a až predposledné pre Pro Evolution Soccer 3, nad ktorým sa množstvo hráčov rozplývalo nielen pri našej recenzii. Pritom FIFA 2004 bez problémov získala druhé miesto. Zaujímavé, žeby sila značky stále učinkovala?

1. NHL 2004

2 268
2. FIFA 2004 1 057
3. Tony Hawk 4 706
NBA 2004 325
Championship Manager 4 302
Pro Evolution Soccer 3 233
Tiger Woods 2004 186


Najlepšia závodná  hra: Need for Speed: Underground
Siedmy diel hernej série Need for Speed pod názvom Underground rozdrtil svojich súperov s troma tisíckami hlasov. Na druhom mieste sa ešte ako tak držal Colin McRae Rally 3, ale ostatní hráči v tejto kategórii jednoducho nemali šancu. V každom prípade, s NFS: Underground sa v našej ankete ešte raz stretneme...

1. Need for Speed: Underground 3 344
2. Colin McRae Rally 3 1 002
3. Moto GP 2 413
Toca Race Driver 214
Midnight Club 2 196


Najlepší simulátor: IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles 
Konečne zaujímavý súboj - IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles  len o nejakých päťdesiat hlasov prebil MS Flight Simulator 2004 a potvrdil tak miesto kráľa virtuálneho lietania medzi hráčmi. Vesmírny simulátor Freelancer už len dopĺňa veľkú trojku, napriek tomu, že len o štyri hlasy predbehol Strike Fighters: Project 1.

1. IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles 1 271
2. MS Flight Simulator 2004 1 226
3. Freelancer 731
Strike Fighters: Project 1 727
X2: The Threat 456
Lock On: Modern Air Combat 399

 

Najlepší datadisk: Warcraft 3: The Frozen Throne
Prepracovaný, perfektne vyvážený a špičkovo hrateľný datadisk k tretiemu Warcraftu pod názvom The Frozen Throne si vybojoval zamrznutý kráľovský stolec v kategórii najlepších datadiskov najvyšším počtom hlasov. S bezpečným odstupom ho nasleduje datadisk Spearhead k najlepšej FPSke za rok 2002 Medal of Honor. Tesný súboj titanov o tretie miesto medzi sebou zviedli datadisk k Age of Mythology a ku Command & Conquer. Ako vidieť, naozaj zvíťazili Titáni.

1. Warcraft 3: The Frozen Throne

1 282
2. Medal of Honor: Spearhead 977
3. Age of Mythology: Titans 650
Command & Conquer Generals: Zero Hour 634
Simcity 4: Rush Hour 358
Civilisation III: Conquests 307
Medieval Total War: Viking Invasion 238
Elder Scrolls 3: Bloodmoon 217
Sims Makin' Magic 199
Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark 192


Najhoršia hra: Knight Rider
Od pozitívnych superlatívov sa teraz prenesme k opačnému spektru našich oceňujúcich prídavných mien. Pohroma všetkých redaktorov a zbytočne vyhodené peniaze hráčov. Najhoršou hrou minulého roka sa stáva herné spracovanie známeho seriálu so superautom Kittom, Knight Rider. Dvojkou v tomto "prestížnom" rebríčku získava posledný diel Test Drive, ktorý bol nehrateľnou katastrofou. Nasleduje ho FPSka Sniper, na ktorej sa podieľali aj slovenský Mayhem Studios. Tí majú v rebríčku ešte jednu hru, ťahovú stratégiu Empire of Magic, ktorá sa taktiež umiestnila podozrivo vysoko.

1. Knight Rider 1 239
2. Test Drive 864
3. Sniper 756
Apocalyptica 523
Empire of Magic 386
Dragon's Lair 280
March! Offworld Recon 249
Inquisition 202
Spells of Gold 173
Mistmare 156


Najväčšie sklamanie: Enter the Matrix 
Patrili medzi najočakávanejšie hry, tešilo sa na ne tisícky hráčov a čo sa z nich nakoniec vykľulo? Prinajlepšom slabo hrateľné, nedorobené hry, ktoré doplatili na tlak herných vydavateľstiev alebo spoliehanie sa na známe meno bez zaujímavého herného konceptu. Prvé dve miesta tak obsadili hry, ktoré vychádzali súčasne s filmom. Na to aj doplatili - krátka doba vývoja a deadline s uvedením filmu spravili z Enter the Matrix priemernú záležitosť a z Tomb Raider: Angel of Darkness ťažko ovládateľnú a nudnú zlátaninu. Nový Indy neprišiel s ničím novým, prečo by si ho hráči mali obľúbiť.

1. Enter the Matrix 1 446
2. Tomb Raider: Angel of Darkness 921
3. Indiana Jones and the Emperor's Tomb 492
Unreal 2: The Awakening 490
Postal 2 442
Kreed 322
Master of Orion 3 291
Republic the Revolution 226
Impossible Creatures 200
Highland Warriors 139


Najlepšia hra na PlayStation 2: Silent Hill 3
Po prvýkrát mohli za svoju naj hru hlasovať aj majitelia konzoly PS2. Ich hlasovanie je celkom jasné - drvivé víťazstvo so štvornásobne vyšším počtom hlasov oproti druhému v poradí, zvíťazil v kategórii o najlepšiu PS2 hru roka 2003 špičkový horor Silent Hill 3. Úspech kamerky Eye Toy nielen vo svete ale aj u nás, pomocou ktorej môžete ovládať hry telom, svedčí jej druhé miesto. Simulátor života psa, Dog's Life. obsadil prekvapivo tretiu priečku a porazil pritom také hitovky ako Ratchet and Clank 2 a Jak II.

1. Silent Hill 3

1 644
2. Eye Toy 428
3. Dog's Life 412
Ratchet & Clank: Going Commando 380
JakII: Renegade 379
SSX 3 365
SOCOM 267
Primal 261
Sly Racoon 171
Mark Of Kri 147


Celkovo najlepšia hra roka za rok 2003: Need for Speed: Underground
A je tu záverečné a najsledovanejšia kategória našej ankety. Najlepšou hrou zo všetkých hier minulého roka sa stáva Need for Speed: Underground! Poradie v tomto prípade však nie také jednoznačné ako v kategórií závodných hier, kde Underground jednoznačne zvíťazil. Na chrbát sa mu tlačí víťaz najlepšej FPS hry, Call of Duty, ktorého necelých tisíc hlasov na celkového víťaza nestačilo. Na trojke sa nám opäť predstavuje pád Maxa Payna v jeho druhom dobrodružstve. Napriek snahe a relatívne rovnomernému rozdeleniu hlasov pri ďalších nesporne kvalitných nominantoch, zostávajú ďalšie miesta hry ako GTA: Vice City, Command & Conquer Generals či Prince of Persia: The Sands of Time. Určite nespravíte chybu, ak si zaobstaráte hociktorý z titulov spomenutých v tejto kategórii. Ale víťaz môže byť len jeden.

1. Need for Speed: Underground

1 179
2. Call of Duty 992
3. Max Payne 2: The Fall of Max Payne 639
Grand Theft Auto: Vice City 560
Command & Conquer Generals 435
Prince of Persia: The Sands of Time 337
Star Wars: Knights of the Old Republic 334
Broken Sword 3: Spiaci drak 290
Freelancer 187
Beyond Good & Evil 154
 

Víťazov poznáme, ceny sú rozdané a nám teraz nezostáva nič iné, ako poriadne "testovať" hry v roku 2004, aby sme opäť začiatkom toho budúceho vedeli dať hlas len tým najlepším. Nakoniec by sme sa chceli poďakovať všetkým čitateľom, ktorí si našli čas a hlasovali. Umožnili tak vytvorenie najdokonalejšieho a najpresnejšieho prehľadu obľúbenosti hier na Slovensku za minulý rok.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský.
Ilustračné foto

Ak nezaberie semafor, na rade je lockdown, vraví pandemická komisia

Matovič chce, aby sa kritici testovania ospravedlnili.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.
Píše Branislav Vančo

Aby sa zo Žilinku nestal ďalší Trnka

Sústreďme sa na reformu prokuratúry.

Verejné vypočúvanie Maroša Žilinku.