te v tom až po uši.Nová americká štúdia potvrdzuje, že zo surfovania na internete sa môže stať rovnaká závislosť ako v prípade alkoholu alebo hazardných hier. Weboholici potom doma klamú, aby zatajili, koľko času skutočne strávili za počítačom, sú čoraz agresívnejší, málo spia a nezastavia ich ani bolesti chrbta, konštatuje sa v štúdii Pittsburskej univerzity, ktorú zverejnil britský časopis Student British Medical Journal.
Táto psychická porucha, ktorá sa oficiálne nazýva Internet Addiction Disorder (IAD), existuje vo viacerých formách. Môže sa prejaviť ako závislosť od pornostránok, on-line nakupovania alebo od počítačových hier, ale aj od e-mailovej schránky. Niektorí ľudia udržiavajú niekoľko virtuálnych vzťahov, a preto stále odpovedajú na elektronickú poštu. Aj hľadanie nových informácií a webových stránok sa môže stať závislosťou.
Psychologička Kimberley Youngová, zakladateľka Centra pre internetovú závislosť na Pittsburskej univerzite, odhaduje, že šesť až sedem percent všetkých používateľov internetu je od neho závislých. Pritom nejde o mladých ľudí, ale o mužov vo veku 40–60 rokov. Keď sa závislosť včas rozozná, psychológovia väčšinou môžu pomôcť.
Príznaky
U ľudí závislých od internetu sa prejavujú všetky klasické príznaky, akými sú osobné a finančné problémy a ťažkosti v zamestnaní. Po vypnutí počítača sa u nich prejavia všetky abstinenčné príznaky. Ak nemajú v e-maile žiadny odkaz, pociťujú úzkosť a prepadnú panike. Chvejú sa, je im zle. Často si lepšie rozumejú s virtuálnou postavou ako so svojím skutočným partnerom, píše britský denník The Guardian.
No aj napriek týmto príznakom, ktoré sa tradične pripisujú len alkoholikom alebo vášnivým hráčom, iba hŕstka internetovských obetí vyhľadá pomoc odborníka, konštatujú lekári.
Pri závislosti od internetu je, podobne ako pri alkoholizme, ťažké určiť, kde sa končí zábava a kde sa začína návyk. Podozrivý je každý, kto presedí pred počítačom viac ako 40 hodín týždenne. K ďalším príznakom patrí klamanie o množstve času, ktorý takýto človek trávi surfovaním, o tom, koľko ho to stojí, nechuť na inú prácu, uprednostňovanie internetu pred partnerom, prerušenie spoločenských kontaktov a tendencie snívať o celosvetovej sieti. Medzi symptómy možno zaradiť aj zmenu biologických hodín, najmä posun spánku, stratu záujmu o sex a únavu. Medzi najrizikovejšie skupiny patria ženy v domácnosti a študenti.
Ako proti internetovskej závislosti
@ Naraňajkujte sa skôr, ako si otvoríte e-mail.
@ Stanovte si maximálnu dĺžku času, ktorú strávite pri počítači.
@ Naučte sa rozpoznať príznaky, ktoré vás nútia zapnúť si počítač – napríklad rodinná hádka.
@ Premiestnite počítač na najrušnejšie miesto v domácnosti
@ Rozšírte spoločenské kontakty
Autor: uj