SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Potrebujeme ešte encyklopédie?

Encyklopédie dnes zažívajú smutné časy. Od nástupu internetu sedia ticho v policiach knižníc a sledujú, ako návštevníci hladní po informáciách neďaleko nich ťukajú do klávesníc počítačov. Väčšina rodín už o ich nákupe ani neuvažuje, dokonca ani o ich ...


Papierový či digitálny - kto ešte potrebuje slovník, keď je všetko na webe? FOTO - TASR/AP

Encyklopédie dnes zažívajú smutné časy. Od nástupu internetu sedia ticho v policiach knižníc a sledujú, ako návštevníci hladní po informáciách neďaleko nich ťukajú do klávesníc počítačov. Väčšina rodín už o ich nákupe ani neuvažuje, dokonca ani o ich digitálnych verziách, píše americká spravodajská agentúra AP.

V osemdesiatych rokoch bola encyklopédia v Amerike symbolom lepšej stredostavovskej rodiny. Začiatkom ďalšej dekády však začali drahé viaczväzkové encyklopédie beznádejne prehrávať súboj o rodinné financie s počítačmi. Predaj najznámejšej svetovej encyklopédie Britannica napríklad klesol v prvej polovici 90. rokov o 60 percent. Niekoľko veľkých firiem vydávajúcich encyklopédie v rovnakom čase zaniklo alebo sa museli spojiť s konkurenciou.

Vydavatelia sa snažili rýchlo preorientovať na elektronické vydania dodávané na CD ROM-och. Tie sa však stali beznádejne nemodernými príchodom internetu.

"Do desiatich minút na internete vždy nájdem stránku s informáciami, ktoré potrebujem," vysvetlil agentúre AP siedmak Michael Gray. Svoj nový počítač dostal aj s digitálnou encyklopédiou Encarta od Microsoftu, nikdy ju však vraj nepoužil - uprednostňuje totiž internetový vyhľadávač Google.

Vydavatelia elektronických encyklopédií sa snažia konkurovať aktuálnosti internetu čo najčastejším vydávaním ich aktualizácií. Internetová podoba encyklopédie Britannica, ktorá má 200-tisíc platiacich zákazníkov, aktualizuje svoje údaje každý mesiac. Digitálna Encarta vydáva doplnky, ktoré si môžu jej majitelia stiahnuť z internetu, dokonca raz týždenne a v prípade mimoriadnych udalostí, akou bola napríklad havária raketoplánu Columbia, okamžite.

Napriek takýmto snahám však obrat vydavateľov neustále klesá - medzi rokmi 1989 a 2003 spadol v Spojených štátoch z 800 na 300 miliónov dolárov. Z elektronických encyklopédií je najpredávanejšia Encarta, ktorej predaj vlani celosvetovo poklesol len o sedem percent.

Papierové viaczväzkové encyklopédie sa pritom už do domácností úplne prestali predávať a kupujú si ich už len inštitúcie a knižnice. Aj tu však ich využitie dramaticky klesá. "Dnešné deti už často vedia s počítačom pracovať skôr, ako sa naučia čítať, a nútiť ich hľadať v encyklopédii je takmer ako vyžadovať, aby používali logaritmické pravítko i keď vedia, že kalkulačka výpočet zvládne rýchlejšie," píše AP.

Knihovníci napriek tomu veria, že encyklopédie môžu byť stále užitočné - spôsobom prezentácie faktov by mali vyhovovať najmä mladším deťom, i preto, že tie na internete ešte nemusia byť schopné rozoznať dôveryhodnosť rôznych zdrojov informácií. (tb)

Kde nájsť encyklopedické informácie zadarmo

* www.cojeco.cz  - jednoduchá encyklopédia v češtine, stotisíc hesiel

* www.coto.je  - tri české encyklopédie na jednej stránke

* www.infoplease.com  - brána k encyklopedickým informáciám a slovníkom v angličtine

* www.wikipedia.com  - bezplatná encyklopédia, do ktorej môže prispieť každý

* www.encyclopedia.com  - tradičná webová encyklopédia


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik