Papierový či digitálny - kto ešte potrebuje slovník, keď je všetko na webe? FOTO - TASR/AP
Encyklopédie dnes zažívajú smutné časy. Od nástupu internetu sedia ticho v policiach knižníc a sledujú, ako návštevníci hladní po informáciách neďaleko nich ťukajú do klávesníc počítačov. Väčšina rodín už o ich nákupe ani neuvažuje, dokonca ani o ich digitálnych verziách, píše americká spravodajská agentúra AP.
V osemdesiatych rokoch bola encyklopédia v Amerike symbolom lepšej stredostavovskej rodiny. Začiatkom ďalšej dekády však začali drahé viaczväzkové encyklopédie beznádejne prehrávať súboj o rodinné financie s počítačmi. Predaj najznámejšej svetovej encyklopédie Britannica napríklad klesol v prvej polovici 90. rokov o 60 percent. Niekoľko veľkých firiem vydávajúcich encyklopédie v rovnakom čase zaniklo alebo sa museli spojiť s konkurenciou.
Vydavatelia sa snažili rýchlo preorientovať na elektronické vydania dodávané na CD ROM-och. Tie sa však stali beznádejne nemodernými príchodom internetu.
"Do desiatich minút na internete vždy nájdem stránku s informáciami, ktoré potrebujem," vysvetlil agentúre AP siedmak Michael Gray. Svoj nový počítač dostal aj s digitálnou encyklopédiou Encarta od Microsoftu, nikdy ju však vraj nepoužil - uprednostňuje totiž internetový vyhľadávač Google.
Vydavatelia elektronických encyklopédií sa snažia konkurovať aktuálnosti internetu čo najčastejším vydávaním ich aktualizácií. Internetová podoba encyklopédie Britannica, ktorá má 200-tisíc platiacich zákazníkov, aktualizuje svoje údaje každý mesiac. Digitálna Encarta vydáva doplnky, ktoré si môžu jej majitelia stiahnuť z internetu, dokonca raz týždenne a v prípade mimoriadnych udalostí, akou bola napríklad havária raketoplánu Columbia, okamžite.
Napriek takýmto snahám však obrat vydavateľov neustále klesá - medzi rokmi 1989 a 2003 spadol v Spojených štátoch z 800 na 300 miliónov dolárov. Z elektronických encyklopédií je najpredávanejšia Encarta, ktorej predaj vlani celosvetovo poklesol len o sedem percent.
Papierové viaczväzkové encyklopédie sa pritom už do domácností úplne prestali predávať a kupujú si ich už len inštitúcie a knižnice. Aj tu však ich využitie dramaticky klesá. "Dnešné deti už často vedia s počítačom pracovať skôr, ako sa naučia čítať, a nútiť ich hľadať v encyklopédii je takmer ako vyžadovať, aby používali logaritmické pravítko i keď vedia, že kalkulačka výpočet zvládne rýchlejšie," píše AP.
Knihovníci napriek tomu veria, že encyklopédie môžu byť stále užitočné - spôsobom prezentácie faktov by mali vyhovovať najmä mladším deťom, i preto, že tie na internete ešte nemusia byť schopné rozoznať dôveryhodnosť rôznych zdrojov informácií. (tb)
Kde nájsť encyklopedické informácie zadarmo
* www.cojeco.cz - jednoduchá encyklopédia v češtine, stotisíc hesiel
* www.coto.je - tri české encyklopédie na jednej stránke
* www.infoplease.com - brána k encyklopedickým informáciám a slovníkom v angličtine
* www.wikipedia.com - bezplatná encyklopédia, do ktorej môže prispieť každý
* www.encyclopedia.com - tradičná webová encyklopédia