Jakub
Postupné znižovanie výkonu počítača je zväčša dôsledkom nedostatočnej softvérovej údržby systému. Ak ju zanedbáte, počítač je po čase nielen pomalší, ale ho často treba aj úplne preinštalovať. Aby ste opäť dosiahli čo najrýchlejší štart operačného systému, môžete vykonať týchto päť základných krokov.
1. Ak váš notebook vždy namiesto vypnutia "uspíte", nezabudnite ho z času na čas kvôli očiste systému reštartovať - to isté platí pre neustále spustené kancelárske počítače.
2. Keďže rýchlosť štartu operačného systému závisí od množstva aktívnych prídavných zariadení, vhodné je v BIOSe (dostanete sa doň stlačením definovaného tlačidla počas štartu počítača - môže to byť Del, F1, F2, F10, Alt-S alebo Alt-Ctrl-S) zájsť do sekcie vstavaných periférií a rozhraní (Integrated Peripherials) a deaktivovať tie, ktoré sa nepoužívajú. Zväčša ide typicky o FireWire, paralelný port, sieťový adaptér či rozhranie IrDA. Takáto optimalizácia je zvlášť dôležitá pri notebooku, kde je v teréne každá sekunda drahá.
4. Rapídne zníženie rýchlosti pevného disku môže spôsobovať aj veľká fragmentácia súborového systému. Dáta jednotlivých súborov vtedy nie sú uložené za sebou, ale časti dokumentu sú "roztrúsené" po pevnom disku, a tak je ich čítanie zdĺhavejšie. Keďže aj programy a ovládače systému sú iba súbory, ich spúšťanie je pri takomto stave pomalšie.
Pre nápravu treba spustiť proces upratovania buď z príkazového riadku (Win+R, defrag c: ....), alebo kliknutím pravým tlačidlom myši na pevný disk v Prieskumníkovi, voľbou položky Vlastnosti a na záložke Nástroje spustením defragmentácie. Celý proces môže niekedy zabrať i niekoľko hodín. Vhodné však je, aby na jednotke disku bolo viac ako 15 percent voľného priestoru.
Pred začatím "upratovania" je dobré vymazať všetky nepotrebné súbory na pevnom disku a odinštalovať nepoužívané aplikácie. Defragmentáciu treba robiť pravidelne, čo skráti čas potrebný na jej vykonanie.
4. Pozornosť treba venovať aj fragmentácii súboru systémových registrov, úložného priestoru pre dočasné uloženie obsahu operačnej pamäte (SWAP) a súboru pre uloženie obsahu RAM pri hybernovaní systému.
Keďže Microsoft Windows nedisponuje špecializovaným nástrojom na tento účel, treba siahnuť po PageDefrg (www.sysinternals.com), ktorý v prípade potreby zabezpečí automatické uloženie týchto súborov pri každom štarte. Zväčša prebehne uloženie iba raz s následnými drobnými opravami. Táto optimalizácia zefektívni okrem štartu systému i jeho prebúdzanie z režimu spánku a jeho beh, ak máte malé množstvo operačnej pamäte.
5. Posledným krokom je vyčistenie "mŕtvych" vetiev a kľúčov systémových registrov a odstránenie aplikácií zo zoznamu automatického spúšťania. Pre odstránenie neživých záznamov možno využiť ľubovoľný nástroj obsahujúci tzv. Registry Cleaner, ako napríklad TweakXP (www.totalidea.de) či akýkoľvek iný program na ladenie systému. Pre preriedenie zoznamu automaticky spúšťaných aplikácií je vhodné použiť nástroj msconfig, ktorý je súčasťou operačného systému (Win+R, msconfig), alebo siahnuť po nejakom prepracovanejšom balíku, napríklad Windows Startup Inspector (recenziu nájdete na id.sme.sk: 1222450 ).
Potrebujete Prvú pomoc?
1. Prezrite si archív starších dielov rubriky na www.sme.sk/tema.asp?te=30
2. Skúste sa poradiť s inými čitateľmi v diskusii na forum.post.sk/prvapomoc
3. Napíšte nám vašu otázku na prvapomoc@sme.sk