SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Tohtoročnému CeBitu dominovali mobily

V Hannoveri sa dnes skončila najväčšia svetová výstava informačných technológií CeBIT. Jeho najväčšou témou bola mobilná komunikácia. Všetci veľkí európski operátori začnú v najbližších mesiacoch v Európe spúšťať mobilné siete tretej generácie (3G), ...


Siemens predstavil na CeBITe prvý mobilný telefón na svete, ktorý umožňuje písať esemesky rukou namiesto ich zdĺhavého vyťukávania na klávesnici. Trojpásmový telefón PenPhone má totiž tvar bežného guličkového pera (dokonca sa dá ako obyčajné pero aj použiť) a telefónne číslo na ňom môžete vytočiť jednoducho tak, že ho napíšete na papier a stlačíte tlačidlo pre spojenie. Rovnakým spôsobom telefón rozoznáva aj napísané textové správy, alternatívne je však k dispozícii aj jeho ovládanie hlasom. Zariadenie dlhé 14 centimetrov má aj reproduktor pre hlasný odposluch a s inými prístrojmi dokáže komunikovať cez Bluetooth. Zatiaľ nie je známe, či sa koncept telefónu dostane aj do sériovej výroby. FOTO - REUTERS

 

V Hannoveri sa dnes skončila najväčšia svetová výstava informačných technológií CeBIT. Jeho najväčšou témou bola mobilná komunikácia. Všetci veľkí európski operátori začnú v najbližších mesiacoch v Európe spúšťať mobilné siete tretej generácie (3G), ktoré by mali po niekoľkých rokoch odkladov konečne priniesť možnosť bezproblémového prenosu obrázkov či videa cez mobilné telefóny i rýchly mobilný prístup na internet.

Okrem množstva nových mobilov pre 3G siete sa tak na výstave objavili už aj originálne aplikácie signalizujúce, ako budú operátori na nové služby zákazníkov lákať: švédsky Softhouse napríklad zaujal službou, ktorá vám po zaslaní vašej fotografie z mobilu oznámi, na ktorú celebritu sa najviac podobáte.

Druhou veľkou témou CeBITu bola digitálna zosieťovaná domácnosť. Zatiaľ nikto presne netuší, ako bude vyzerať, stovky firiem sa však už predháňajú v snahe, aby bol jej základom práve ich počítač, televízor či videoprehrávač. Jednoznačný dôraz sa kladie na bezdrôtovú komunikáciu - počítač bez Wi-Fi je beznádejne "out" rovnako, ako vreckový mobil či iný prístroj bez možnosti komunikovať cez Bluetooth. Nástroje na jednoduché bezdrôtové zosieťovanie domácnosti môžete čoskoro očakávať v regáloch supermarketov.

Na CeBITe bolo, ako každý rok, predstavených aj množstvo nových zariadení, ktoré málokto potrebuje, ale mnohí chcú - napríklad nôž švajčiarskej armády, ktorý okrem nožničiek, skrutovača a pera obsahuje už aj zabudovanú USB pamäť s LED diódou.

Z noviniek, ktoré by sa mali, naopak, masovo objaviť v obchodoch, bola predstavená nová herná konzola Sony PSX či prenosný hudobný prehrávač od Microsoftu, ktorým sa softvérový gigant pokúsi zosadiť z trónu MP3 zariadení iPod od Apple.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nielen o relativite času a priestoru, ale aj o filozofickej relativite všetkého diskutujú Jakub a Jaro

5 h

Ako sa stali čísla nástrojom na skúmanie prírody.

19 h