Bratislava 23. marca (TASR) - Spoločnosť Slovak Telecom (ST) vyplatí svojim akcionárom za rok 2003 dividendy v hodnote 2,1 miliardy Sk, pričom Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR vlastní v ST 34-% balík akcií a Fond národného majetku (FNM) SR 15-%. Spolu by tak mali zinkasovať približne 1,03 miliardy Sk. Zvyšný 51-% balík akcií vlastní nemecký Deutsche Telecom. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol viceprezident pre financie ST Marc von Lillienskiold.
Slovak Telecom dosiahol v roku 2003 výnosy 17,77 miliardy Sk, čo predstavovalo 5,6-% medziročný pokles. Podľa prezidenta ST Miroslava Majoroša ho spôsobila hlavne iná štruktúra cien, keďže spoločnosti sa podarilo v niektorých oblastiach výrazne znížiť ceny a ponúknuť zákazníkom iné programy. "Počet prevolaných minút nám však neklesol," uviedol Majoroš. "Nižšie tržby však boli spôsobené aj poklesom reálnych príjmov obyvateľov, a tým aj poklesom dopytu bytových zákazníkov po telekomunikačných službách," dodal. Ako ďalšie negatívum prezident ST označil aj fakt, že liberalizácia hlasových služieb je zatiaľ iba v teoretickej rovine, keď bola úspešne podpísaná iba jedna prepojovacia zmluva s alternatívnym operátorom. Vplyv mal podľa neho aj pokles používania pevných liniek na úkor mobilných telefónov, čo môže mať negatívny dopad aj na rozšírenie internetu, najmä v menších mestách či na vidieku.
Čistý zisk spoločnosti však vzrástol zhruba o 400 miliónov Sk, pričom ho ovplyvnili dva faktory. "Podarili sa nám znížiť náklady a svoje urobila aj zmena daňovej sadzby na Slovensku," uviedol Majoroš. "Napriek znižujúcim sa výnosom, ktoré boli spôsobené najmä znižujúcimi sa obratmi v oblasti hlasových služieb, bol rok 2003 pre nás z finančného hľadiska úspešný." Majoroš zároveň dodal, že spoločnosti vzrástli obraty v dátových službách, ktoré ale zatiaľ nedokázali kompenzovať pokles v hlase.
Počet telefónnych prípojok ST ku koncu roku 2003 bol 1 415 541, čo predstavovalo oproti roku 2002 pokles o vyše 42 000. Priemerný mesačný výnos na jedného bytového zákazníka dosiahol vlani zhruba 450 Sk. Odlev zákazníkov súvisí aj s razantnejším prístupom Telecomu k neplatičom. ST v roku 2003 odpojil desiatky tisíc zákazníkov, ktorí neplatili účty, pričom len v decembri spoločnosť podľa slov jej prezidenta odpojila 20 000 klientov. Odlev sa však týka najmä bytových zákazníkov.
V súvislosti z odpredajom Rádiokomunikácií prezident informoval, že bol predbežne vybraný poradca, ale zatiaľ nebol schválený. Ako sa celá vec bude vyvíjať, podľa neho závisí od dvoch vecí. Po prvé od vôle druhej strany "kúpiť", po druhé od vyriešenia legislatívnych záležitostí. ST však neustále pokračuje v reštrukturalizácii Rádiokomunikácií, pretože ako uviedol Majoroš, "kým je podnik v našom vlastníctve, tak vplýva na naše výsledky". K prípadnému prepúšťaniu zamestnancov Rádiokomunikácií sa však nechcel vyjadriť.
Na záver prezident ST uviedol, že tento rok spoločnosť ukončí digitalizáciu siete.