Londýn 22. marca (TASR) - Americkí vedci zistili, že niektoré komáre sú rezistentné proti insekticídu pyretroid. Táto skutočnosť neznepokojuje iba poľnohospodárov, ale aj zdravotníkov, pretože sa týka aj komárov, ktoré rozširujú nebezpečný západonílsky vírus, napísal Journal for Pest Management Sciences.
Štúdia výskumníkov poukazuje na to, že veľa druhov hmyzu v Afrike a Ázii je odolných proti pyretroidom, ale v severnej Amerike takáto rezistencia doteraz chýbala. Zistila sa u komára piskľavého (Culex pipiens), ktorý sa našiel v bazéne v kalifornskom Marin County. Vedci zatiaľ nevedia, či komáre nezískali rezistenciu kontaktom s iným hmyzom. Počítajú však s tým, že sa rozšíri v celej Severnej Amerike.
Pyretroidy sú prirodzené insekticídy, ktoré sa začali používať namiesto jedovatých prípravkov ako DDT a Lindan. Odborníci ich považovali za relatívne neškodné pre teplokrvné živočíchy.
"Potom sa však ukázalo, že neškodný je iba pyretrum získavaný z kvetov chryzantém, pretože ultrafialové žiarenie ho rýchlo rozkladá," uviedol Michael Obeloer, znalec pre oblasť škodlivých látok v miestnostiach. Pre syntetické pyretroidy to však neplatí.
Expert preto varuje najmä pred používaním insekticídov v uzatvorených miestnostiach. Spoliehať sa podľa neho úplne nedá ani na informácie na etiketách o úradnom schválení a neškodnosti insekticídu.
Pyretroidy pôsobia primárne ako nervový plyn. Vysoké dávky spôsobujú kŕče a ochrnutie. Niektorí vedci predpokladajú, že tieto poškodenia sú nezvratné. "Škodlivosť pyretroidov však nie je nepopierateľná," tvrdí Obeloer, pretože zistenia vedcov sa v mnohom rozchádzajú.