Londýn 20. marca (TASR) - Ženy, ktoré sú nositeľkami istého génu, sa neodnaučia fajčiť pomocou nikotínových náplastí. U mužov nemá tento gén žiadny vplyv na účinok náplastí, píšu britskí vedci z Oxfordskej univerzity v časopise British Medical Journal.
Tím Petricie Yudkinovej sledoval 700 osôb - išlo o silných fajčiarov, ktoré sa chceli odnaučiť fajčiť pomocou nikotínovej náplaste. Vedci im v krvi merali obsah kotinínu, vedľajšieho produktu nikotínu.
V rámci toho sledovali aj gén, ktorý riadi aktivitu istého receptora v mozgu. Tento receptor stimuluje mediátorová látka dopamín. Dopamín sa do tela vylučuje pod vplyvom nikotínu. Spomínaný gén existuje vo variantoch T a CC. Výskumníci si všimli, že ženy, ktoré boli nositeľkami variantu CC, na nikotínové náplasti nereagovali. Naopak, úspešnosť odvykania u nositeliek variantu T bola vysoká. U mužov sa nezaznamenala žiadna zásadná zmena v reakcii na náplasti. V sledovanej skupine bolo asi 60 percent nositeľov variantu CC.
Yudkinová uviedla, že zatiaľ nevie, prečo ženy reagujú inak ako muži. Jedným z dôvodov môže byť to, že na správanie fajčiara nemá najväčší vplyv nikotín, ale iné faktory. Dôležité sú sociálne a behaviorálne aspekty fajčenia, napríklad keď človek má potrebu niečo držať v ruke. Na odlíšenie jednotlivých typov fajčiarov však treba urobiť ďalšie výskumy, konštatovala vedkyňa.