Gif sur Yvette 19. marca (TASR) - Gama žiarenie kozmického pozadia, ktoré preniká Mliečnou cestou, nepochádza z neurčitých plynových oblakov v centre Galaxie, ale z bodových zdrojov. Ukázali to najnovšie merania európskeho vesmírneho observatória INTEGRAL, ktoré predstavili francúzski vedci z inštitútu CEA-Saclay v Gif sur Yvette v časopise Nature.
INTEGRAL (International Gamma Ray Astrophysics Laboratory) je prvý vesmírny teleskop, ktorý hviezdy pozoruje súčasne v optickom a röntgenovom vlnovom spektre. Vďaka vysokému rozlíšeniu bolo na snímkach zariadenia IBIS (Imager on Board the Integral Satellite) vidieť, že záhadné žiarenie nevychádza z rozptýlených oblakov v centre Galaxie.
Astronómovia identifikovalo 91 samostatných zdrojov, ktoré vysielajú tzv. mäkké žiarenie gama. Najmenej polovica týchto objektov patrí do úplne neznámej triedy zdrojov tohto žiarenia. Možno sú to čierne diery zahalené v hustom kokóne studeného plynu. Zdrojom žiarenia môžu byť aj zvyšky vybuchnutých hviezd, ktoré sú zahrievané pulzarom.
Od objavenia gama žiarenia kozmického pozadia Mliečnej cesty pred asi 30 rokmi sa astronómovia domnievali, že vzniká vzájomným pôsobením medzi atómami medzihviezdneho plynu v jej centre. Žiarenie však bolo príliš intenzívne na to, aby sa dalo vysvetliť týmto mechanizmom.
Prvé indície o existencii novej triedy objektov ako zdrojov žiarenia gama pochádzajú z októbra 2003, keď INTEGRAL objavil zvláštny objekt IGRJ 16318-4848. Z údajov INTEGRAL-u a röntgenového observatória XMM-Newton vedci usúdili, že pravdepodobne ide o systém dvoch hviezd. Jeden z partnerov je neutrónová hviezda alebo čierna diera, obalená hustou vrstvou studeného plynu a prachu. Ak na túto hviezdu, resp. čiernu dieru dopadá plyn z inej hviezdy, dochádza k uvoľňovaniu energie vo všetkých vlnových dĺžkach - prevažne v gama oblasti.