Viedeň 1O. októbra (TASR) - Po treťom prípade zistenia snete slezinovej (antraxu) v USA sa vo svete začínajú prejavovať obavy z možného nasadenia biologických zbraní. Vo vybavení armád však nie je tento druh bojových prostriedkov ničím novým, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Otravnými látkami zamorovali vojaci studne už v stredoveku. Práve zamorovanie vodných zdrojov vyvolalo v 14. storočí v Európe epidémiu moru, ktorej podľahlo 20-30 miliónov obyvateľov starého kontinentu. K podobnej taktike sa uchýlila aj japonská armáda počas druhej svetovej vojny v Číne.
Na rozdiel od baktérií moru, ktoré sa pestujú v mnohých laboratóriách a proti ktorým existuje už množstvo účinných látok, existujú vírusy pravých kiahní len v dvoch laboratóriách na svete, ktoré podľa vlád Ruska a USA patria k najprísnejšie stráženým objektom. Vzhľadom na to, že pravé kiahne sa podarilo ako jedinú infekčnú chorobu na svete zlikvidovať už pred 30 rokmi, slúžia posledné malé množstvá kiahňových vírusov výlučne na vedecké účely.
Voči pravým kiahňam existuje jediná účinná obrana - očkovanie.
Práve kiahne, ktoré do Južnej Ameriky zavliekli v stredoveku španielski vojaci, mali na svedomí genocídu tamojších Indiánov. Podobnú metódu použilo v 18. storočí na území Severnej Ameriky aj Anglicko v boji proti Francúzsku: tamojším indiánskym kmeňom, ktoré stáli na strane Francúzov, darovali Angličania deky, nakazené kiahňovým vírusom, uzatvára rakúsky denník.