Paríž 2. marca (TASR) - Na tretí pokus odštartovala dnes z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane sonda Rosetta, ktorá vypustí na kométu 67P/Čuriumov-Gerasimenko robota Philae. Kométy sa doteraz skúmali iba v rámci preletov sond popri nich:
- 1986: Celá armáda vedeckých sond sa vrhla na Halleyovu kométu, vrátane dvoch ruských sond Vega a japonských Suisei a Sakigake. Najviac - na necelých 600 kilometrov, sa ku kométe priblížila v noci z 13. na 14. marca európska sonda Giotto. Poslala zábery jadra kométy v tvare zemiaka a údaje, ktoré dokazujú, že tieto objekty obsahujú zlúčeniny uhlíka, vodíka, kyslíka a dusíka, teda základných stavebných kameňov života.
- 1992: Sonda Giotto preletela vo vzdialenosti 200 kilometrov okolo kométy Grigg-Skjellerup. Technici Európskej vesmírnej agentúry ju opäť prebrali k životu po tom, čo ju poškodil kozmický prach počas preletu okolo Halleyovej kométy.
- 2001: Americká sonda Deep Space 1 urobila zo vzdialenosti 2200 kilometrov čieno-biele a infračervené zábery Borelliho kométy. Vo vzdialenosti 220 miliónov kilometrov od Zeme sonda nazbierala aj údaje o zložení plynov a magnetickom poli kométy.
- 2002: Sonda Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Contour mala skúmať dve kométy. Štart bol bezproblémový, ale nábeh na svoju medziplanetárnu dráhu sa sonde nevydaril.
- 2003: Sonda Rosetta mala vyraziť na cestu ku kométe Wirtanen. Štart sa však neuskutoční pre problémy s modernizovanou nosnou Ariane, ktorá sa musela na svojom prvom lete zničiť. Vedci museli nájsť pre Rosettu iný cieľ a urobiť celkom nové výpočty.
- 2004: Dňa 2. januára preletela sonda Stardust vo vzdialenosti 240 kilometrov okolo kométy Wild 2. Zatiaľ poslednou v rade sond, skúmajúcich kométy, bude Deep Impact, ktorá má odštartovať 30. decembra 2004. Jej cieľom je kométa Tempel 1.
12 hy ed