Paul Otellini, prezident a Chief Operating Officer spoločnosti Intel načrtol plány pre oblasť rýchlo sa rozvíjajúceho trhu bezdrôtových kremíkových technológií a príslušný dopad Moorovho zákona na odvetvie mobilných telefónov a vreckových počítačov. Príhovor prebehol na najväčšom stretnutí firiem z priemyslu bezdrôtových technológii, na konferencií 3GSM World Congress 2004.
„Priemysel bezdrôtových technológii sa mení, z pavučiny mnohých nezávislých sietí sa stáva jedna integrovaná bezdrôtová sieť niekoľkých štandardov, vzniká prostredie, kde už jeden štandard nestačí“, povedal Paul Otellini. „Nebude sa konať žiadny súboj technológii. Je nutné, aby Wi-Fi, WiMAX a 3G existovali spoločne, jedine tak môžu vzniknúť nové, jedinečné aplikácie a podnikateľské modely.“
Spoločnosť Intel na konferencii 3GSM taktiež zverejnila podrobnosti o novej generácii celulárnych a komunikačných procesorov, vrátane dvojpásmového riešenia UMTS/WCDMA so zdokonalenou architektúrou vysielača, zabezpečujúcou telefónom v 3G sieťach vyššiu kvalitu signálu a menšie výpadky hovorov. Pripravovaný rad procesorov s kódovým označením Hermon bude obsahovať taktiež plnú podporu video-konferencií.
V rámci svojho hlavného príhovoru rozobral Paul Otellini taktiež dopad Moorovho zákona na odvetvie mobilných telefónov a vreckových počítačov. Uviedol, že tento zákon bude mať na tento trhový určite segment svoj vplyv, a že prechod na štandardizované kremíkové technológie umožnia operátorom a výrobcom zníženie nákladov a rýchlejšie zavádzanie nových funkcii na trh. Venoval sa rovnako aj prechodu tohto priemyslu na štandardizovanú modulárnu komunikačnú infraštruktúru, ako je ATCA (Advanced Telecommunications and Computing Architecture) a technológie spoločnosti Intel.
„História našich vynálezov a integrácie hovorí jasnou rečou - stále viac funkcii na menšej ploche. To je postup prínosný najmä pre tento trhový segment, kde je tak dôležitá cena a celkové náklady,“ povedal Paul Otellini. Keď hovoril o Moorovom zákone, načrtol Paul Otellini niektoré z výskumných programov spoločnosti Intel v oblasti softwarovo riadeného vysielača a zopakoval dlhodobú víziu spoločnosti Intel integrovať multiprotokolový vysielač do každého čipu.
Predstavil taktiež nový vzorový návrh trojpásmového mobilného telefónu so zabudovanou obsluhou Wi-Fi, Bluetooth a GSM/GPRS, s najnovšími procesormi Intel® a pamäťou Intel StrataFlash®. Tento telefón podporuje niekoľko operačných systémov, prehráva hudobné súbory MP3 v PC kvalite a obsahuje 1,3 megapixelový digitálny fotoaparát pre nahrávanie statických snímkou a videa. Vzorový návrh Intel je určený pre výrobcov mobilných telefónov, ktorí chcú dodávať prístroje pracujúce vo všetkých dôležitých vysoko-rýchlostných bezdrôtových sieťach dneška -- vo Wi-Fi, Bluetooth aj 2.5G.
Paul Otellini svoj prejav uzavrel načrtnutím možného vývoja technológie WiMAX. „Bod zvratu“ v zavádzaní WiMAX predpokladá v období rokov 2006 - 2008, kedy by sa mohla opakovať situácia podobná rozvoju Wi-Fi v posledných niekoľkých rokoch. V prenosných počítačoch by sa WiMAX malo objaviť v roku 2006 a o rok nato v mobilných telefónoch.
Spoločnosť Intel vyvíja štandardizované, vysoko výkonné čipy pre všetky širokopásmové bezdrôtové technológie. Ponúka taktiež širokú škálu produktov pre modulárne komunikačné siete, ktoré budú pre rozvoj širokopásmových bezdrôtových sietí nevyhnutné. Prvé čipy s technológiou WiMAX budú dostupné ešte behom tohto roka.
Podpora v odvetví
V súvislosti s týmto predstavením spoločnosť Siemens Information and Communication Mobile Group na konferencii 3GSM ohlásila uvedenie novej štandardizovanej telekomunikačnej architektúry, navrhnutej s cieľom urýchliť a zjednodušiť operátorom zavádzanie mobilných služieb. Táto platforma vychádza z ATCA špecifikácií a využíva výpočtové a komunikačné procesory Intel. Ďalej spoločnosť Intel informovala o tom, že ASUSTek, jeden z popredných tchajwanských výrobcov, sa chystá vyrábať novú sériu bohato vybavených mobilných telefónov s celulárnym procesorom Intel PXA800F a nové inteligentné mobilné telefóny s procesormi Intel Hermon a ich ďalšími generáciami. Okrem toho sa spoločnosti Intel a Orange, popredný poskytovateľ mobilných komunikácií, služieb a aplikácii, dohodli na spolupráci pri vývoji a uvádzaní mobilných telefónov nové generácie a bezdrôtových aplikácií a služieb.