Würzbrug 27. februára (TASR) - Nervový systém aj takých na prvý pohľad jednoduchých organizmov ako sú larvy ovocnej mušky drozofily dokáže prepojiť zrakové a chuťové vnemy. Zistili to nemeckí vedci z biocentra univerzity vo Würzburgu.
V rámci svojich experimentov biológ Bertram Gerber zistil, že trojmilimetrové larvy sú popri vykrmovaní aj učenlivé. Na osvetlenom mieste im najprv "naservíroval" gél obsahujúci cukor. V úplnej tme potom larvám ponúkol neveľmi chutný gél bez cukru.
Tento postup zopakoval biológ niekoľkokrát. Larvám dal následne na výber, či sa chcú nažrať na svetle alebo v tme. V drvovej väčšine uprednostnili "hody" na svetle.
Podľa Gerbera sa larvy naučili, že na osvetlenom mieste ich čaká chutnejšia potrava. Ich nervový systém si spojil dva vnemy - sladký a svetlý.
Novinkou je, že larvy hmyzu, ktoré majú jenoduché oči a malý počet nervových buniek, sa dokážu učiť zo zrakových vnemov, povedal Gerber. Zjavne však reagujú iba na odmeny, pretože pokusy so soľou a chinínom boli neúspešné.
"Biológia lariev je tak silno fixovaná na žranie, že na odmeny reagujú veľmi citlivo. Keď im dáš, čo si žiadajú, sú ochotné učiť sa," konštatoval vedec.
Pokusy s larvami drozofily sú prvým krokom k chápaniu koordinácie učenia na úrovni jednotlivých nervových buniek. Na túto otázku ťažko odpovie výskum zložitého mozgu, vhodnejšia je relatívne jednoduchá štruktúra lariev. Nemeckí vedci chcú teraz zistiť, či si larvy aj po zakuklení a premene na mušku pamätajú to, čo sa naučili.