Bratislava 27. februára (TASR) Polícia na Slovensku pokračuje v boji proti softvérovému pirátstvu, keď na začiatku tohto týždňa vykonala kontrolu v dvoch trnavských internetových kaviarňach. Existovalo totiž podozrenie, že v nich dochádza k užívaniu nelegálnych kópií počítačového softvéru, vrátane operačných systémov a kancelárskych aplikácií. TASR o tom informoval hovorca Business Software Alliance (BSA) Roman Karabelli.
V tomto prípade polícia nezabavila žiadny z 30 počítačov, ktoré boli prevádzkované v kaviarňach. Policajný znalec priamo na mieste urobil kópie pevných diskov, ktoré následne podrobia znaleckej analýze. Jej porovnanie s nadobúdacími účtovnými dokladmi preukáže, či softvér používaný v počítačoch bol nadobudnutý legálnym spôsobom.
"Policajný zásah v Trnave nie je ojedinelý a je len pokračovaním zintenzívneného boja polície proti tomuto druhu trestnej činnosti. Polícia pripravuje ďalšie kontrolné akcie, zamerané na internetové kaviarne v Bratislave, Piešťanoch, Prievidzi, Košiciach, ale aj ďalších mestách Slovenska," uviedol Karabelli. Zároveň vyzval prevádzkovateľov takýchto zariadení, aby sa presvedčili, či používajú len legálne nadobudnutý softvér a majú súhlas na jeho ďalší nájom. V opačnom prípade totiž porušujú zákon.
Počítačové pirátstvo je v SR aktuálnou témou, čoho príkladom môže byť zabavenie počítačov v internetových kaviarňach v Nitre v júli 2003. Poškodené spoločnosti vtedy utrpeli škodu vo výške takmer 1 milión Sk. Internetovým providerom zasa robia problémy "čierny zákazníci", ktorí sa nelegálne pripoja na internet. Polícia v januári odhalila v 7 petržalských bytoch nelegálne pripojenia na sieť chello. Tú istú službu zneužil aj majiteľ petržalskej kaviarne, keď v nej nelegálne pripojil 29 počítačov. Polícia ho odhalila začiatkom februára tohto roka.
Na Slovensku dosiahli finančné škody vyplývajúce zo softvérového pirátstva v roku 2002 úroveň 907 miliónov Sk, čo predstavovalo oproti roku 2001 nárast až o 155 %. Nezávislá štúdia IDC ukázala, že zníženie miery softvérového pirátstva v SR o 10 % by do roku 2006 znamenalo pre našu krajinu zvýšenie daňových príjmov o vyše 1,5 miliardy Sk a vytvorenie viac než 1 000 nových pracovných miest.
Združenie BSA je vedúcou organizáciou zameranou na podporu bezpečného a legálneho on-line sveta, ktorá zastupuje vedúce softvérové a internetové spoločnosti z celého sveta v komunikácii s vládnymi inštitúciami a zákazníkmi na jednotlivých trhoch. Od roku 2000 BSA monitoruje v SR vyše 350 prípadov porušovania autorských práv k softvéru. Od začiatku roka 2004 monitoruje BSA 12 ďalších prípadov jednotlivcov a skupín, ktorí nelegálne kopírujú a distribuujú CD nosiče na území celého Slovenska. Okrem toho BSA sleduje 5 prípadov nelegálnej inštalácie počítačových programov u predajcov počítačov a 18 firiem s podozrením na nelegálne používanie softvérových produktov.