Brusel 26. februára (TASR) Podľa novej správy Európskej komisie o pokroku kandidátskych krajín pri budovaní "elektronickej Európy" 16 % Slovákov nevie, čo je to internet a 9 % nevie vôbec pracovať s počítačom. Horšie sú na tom v tejto oblasti len Bulhari, Rumuni a Poliaci.
V Bulharsku nepozná internet 23 % ľudí, v Rumunsku 21 %. S počítačom nevie robiť 49 % Bulharov, 45 % Rumunov a 30 % Poliakov. V Českej republike nepoznajú internet len štyri percentá ľudí, s počítačom nevie pracovať 16 %, najlepšie je na tom Slovinsko (dve, resp. šesť percent).
Veľkým problémom pri internetizácii Slovenska sa ukazujú vysoké ceny pripojenia i počítačov. Za hlavný dôvod nepoužívania internetu ich označuje 17 % Slovákov, zatiaľ čo v prípade ČR je to len 10 %. Cena počítača predstavuje na Slovensku podľa správy 164 % priemerného mesačného platu, oveľa horšie je na tom napríklad Lotyšsko - 366 %, či Bulharsko, kde je to 213 %.
Počítač má doma 38 % Slovákov, z toho 13 % má aj prístup na internet. V tomto smere je Slovensko niekde v strede lepšie sú na tom Slovinci, Česi, Malťania a Cyperčania, horšie Maďari i Poliaci.
Horšie je to v prípade ceny pripojenia na internet. Náklady na 20 hodín telefonického pripojenia v silnej prevádzke predstavujú na Slovensku 15 % mesačného príjmu domácnosti, čo je najviac po Bulharsku a Poľsku. V ČR je to 5,5 %, v Slovinsku len 2,4 %.
Počet počítačov aj užívateľov internetu síce na Slovensku rastie, ale stále nie dostatočným tempom. Zo správy EK vyplýva, že Slovensko patrí spomedzi 12 kandidátskych krajín niekde medzi horší priemer ďaleko za Slovinsko, Česko, Maltu či Cyprus, tesne pred Lotyšsko či Litvu, ale výrazne pred Bulharsko či Rumunsko.