Budapešť 26. februára (TASR) - V krajinách Európskej únie je potrebné zabezpečiť rozšírenie širokopásmového internetu, a ten treba postaviť do služieb technického rozvoja. Vyhlásil to dnes v Budapešti v úvode medzinárodnej konferencie Nové príležitosti pre rast v rozšírenej Európe komisár EÚ pre podniky a informačné spoločnosti Erkki Liikanen.
Podľa jeho slov je potrebné vypracovať akčný program v prospech urýchlenia výstavby informačnej spoločnosti, a nový regulačný rámec by mal stimulovať hospodársku súťaž v tejto oblasti.
V súvislosti s Akčným plánom eEurope+ komisár nazval dôležitým nie iba rozvoj širokopásmového internetu, ale aj to, aby sa v tejto oblasti vo sfére zdravotníctva, vzdelávania, a vlády objavili čo najvážnejšie služby.
V rámci konferencie prezentuje výsledky použitia širokopásmových sietí 23 európskych krajín. Slovensko sa predstavuje sieťou takzvanej Akadémie Cisco tvorenej 47 strednými a vysokými školami, ktoré sa v priebehu štyroch rokov zapojili do globálneho vzdelávacieho programu. Táto sieť bola vybraná na prezentáciu pilotných projektov na týchto školách, povedal pre TASR vedúci laboratória počítačových sietí Technickej univerzity (TU) v Košiciach František Jakab, podľa ktorého tieto školy dosahujú mimoriadne úspechy v rámci Európy.
TU v Košiciach bola v ostatných štyroch rokoch hodnotená v Európe ako najlepšia univerzita, takzvaná regionálna akadémia, spomedzi vyše 400 univerzít v tejto oblasti, dodal Jakab.
Cieľom dvojdňového podujatia, ktoré zorganizovala maďarská vláda, Európska komisia a írske predsedníctvo Rady EÚ, je vyhodnotenie záväzkov vyplývajúcich z Akčného plánu eEurope+ v kandidátskych krajinách, strednodobé zhodnotenie iniciatívy eEurope 2005 a diskusia o výzvach informačnej spoločnosti.
Zúčastnia sa na ňom ministri, ktorí majú v kompetencii oblasť telekomunikácií a informačnej spoločnosti, ako aj poprední vládni predstavitelia z pristupujúcich a kandidátskych krajín EÚ, členských štátov únie, krajín juhovýchodnej Európy a Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO).
Prítomní sú aj zástupcovia informačného priemyslu, občianskych združení, výskumných a vedeckých inštitúcií. Slovenskú delegáciu vedie štátny tajomník Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Mikuláš Kačaljak.