Ferenc Krausz z Technische Universität Wien (Rakúsko) s kolegami zmeral dosiaľ najkratší časový interval - 100 attosekúnd (desaťmilióntinu miliardtiny sekundy). Keby sa 100 attosekúnd natiahlo na jednu sekundu, tá by sa natiahla na 300 miliónov rokov.
Podľa J. Stuarta, B. Wyithea a A. Loeba z Harvard University sa v tzv. dobe temna skorého vesmíru, keď po veľkom tresku ochladla hmota, rozsvietilo až dvakrát. Predtým, ako to kvazary iniciovali natrvalo, načas zažiarila "stratená generácia" masívnych hviezd.
Vedci z CITA (Kanada) a NASA pozorovali satelitom Rossi detaily výbuchu na neutrónovej hviezde 4U 1820-30 (na obrázku je umelecká rekonštrukcia hviezdy v okamihu výbuchu). Za tri hodiny pri ňom vyžiarila viac energie ako Slnko za storočie.
Európska kozmická agentúra (ESA) vybrala dva tímy, aby nezávisle vyprojektovali rover a najvhodnejšie prístrojové vybavenie pre misiu ExoMars, ktorej cieľom má byť pátranie po stopách súčasného či dávneho života na červenej planéte. Štart sa plánuje na rok 2009.
Dana Royer z Pennsylvania State University (USA) s kolegami preukázal prvoradú závislosť teploty od obsahu oxidu uhličitého v atmosfére počas celých posledných 500 miliónov rokov.
Howard Freeland z Institute of Ocean Sciences (Kanada) s kolegami zmeral v severnom Tichomorí oteplenie vody v hĺbke vyše 5000 m medzi rokmi 1985-1999. Ide iba o malý zlomok stupňa; hlbinná voda si dlhodobo udržiava prakticky nemennú teplotu.
Friedrich Widdel z Max-Planck-Institut für marine Mikrobiologie s kolegami objavil nové kmene baktérií redukujúcich sulfát (IS4 a IM1), ktoré rýchlo korodujú železo. Môžu prispievať k priemyselnej korózii v prostrediach s malým obsahom kyslíka.
Joseph Sodroski z Dana-Farber Cancer Institute (USA) s kolegami zistil, prečo opice Starého sveta po infekcii vírusom HIV nedostanú AIDS. Ich bielkovina TRIMP5alpha bráni prepisu génov tohto RNA vírusu do DNA hostiteľa. Na vírus SIV ("opičieho AIDS") však nezaberá.
Tím Šina Kwaka z University of Tokyo zistil, že v pozadí choroby ALS (odumierania pohybových neurónov, vedúce k paralýze, na čo trpí napríklad Stephen Hawking) je "redakčná chyba" RNA v bunkách. Chorí majú zmutovaný receptor glutamátu, bielkoviny, ktorá normálne pomáha komunikácii neurónov.
Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov poskytla grant vo výške 82,9 milióna USD výskumnej organizácii Aeras (USA); zdvojnásobila tak celosvetové financovanie vývoja vakcíny proti tuberkulóze.