Približne takto vidíme oblohu, ak sa večer okolo 21.00 otočíme na sever.
Večer po zotmení sa začína pekným pohľadom na skupinu nápadných súhvezdí na juhu: Veľký pes, Malý pes, Blíženci, Povozník, Býk a Orión tvoria výnimočné zoskupenie jasných hviezd. Dá sa nájsť i Jednorožec a z južnej oblohy presahujúca Korma i Kompas. Sú to však súhvezdia pre labužníkov, ktorí ich uvidia len za zvlášť priaznivých okolností. Rak, Hydra a Lev ovládnu juh ešte pred polnocou.
S Veľkou medvedicou v zenite sa okolo Polárky za ňou otáča i tvarom podobný Malý voz. Medzi nimi sa kľukatí Drak, ktorého hlava sa od severu smelšie dvíha až v druhej polovici noci. V rovnakom čase sa už Orión ponára pod západný obzor. Juh (od horizontu k zenitu) obsadili Pohár a Havran, nad nimi Panna a Vlasy Bereniky (chuchvalec nevýrazných hviezd). Odspodu to všetko lemuje dlhá Hydra. Na východe žiari oranžový Arktur, najjasnejšia hviezda súhvezdia Pastier. Pod ním (bližšie k juhu) vychádzajú Váhy, hlava Hada i otvorený prstenec Severnej koruny a postava Herkula s lichobežníkovou hruďou (od východu severnejšie).
V čase, keď sa Perzeus s Kasiopejou pretláčajú nízko nad severným až severovýchodným obzorom, Cefeus, Lýra a Labuť už stúpajú na východe. Nadránom obzor od juhu na východ lemujú Škorpión, Hadonos, chvost Hada, Delfín, Orol, Štít. Ráno možno zbadať aj prvé hviezdy večer zapadajúcich súhvezdí Pegasa i Andromédy.
Začiatkom marca Merkúr ešte nebude pozorovateľný, no v druhej polovici mesiaca sa jeho viditeľnosť začne zlepšovať: vynorí sa nízko na večernej oblohe. Potešením je vidieť jasnú Venušu vysoko na večernej juhozápadnej oblohe. Na kochanie sa ňou budeme mať 29. 3. takmer štyri a pol hodiny po západe Slnka. Prejde z Rýb pod Barana bližšie k otvorenej hviezdokope M-45 Plejády (Kuriatka) a bude dominantným objektom, pri ktorom vari ani nezbadáte Mars v susednom Býkovi; pochopiteľne očakávame zvýšený počet hlásení o UFO.
Nápadným zostane Jupiter pod Levom, kde sa 4. 3. ocitne v opozícii so Slnkom, vďaka čomu bude nad obzorom celú noc. Saturn v pravom hornom rohu hlavného obdĺžnika Blížencov (Kastorove nohy) po zastávke zmení smer pohybu (7. 3.) a oblohou sa vydá už priamo. Nástup večernej tmy ho zastihne vysoko nad juhom, zapadá približne dve hodiny po polnoci.
Koniec marca je mimoriadne vhodné obdobie na bleskovú nebeskú inventúru s pomocou ďalekohľadu. Večer nájdete (od západu na východ) všetkých päť jasných planét: pri vnútorných (Merkúr, Venuša) si všimnite fázy podobné mesačným, Mars nesklame zreteľným červeným sfarbením, vždy nájdete niektorý z jasných mesiačikov Jupitera a prstence Saturna sú k nám priaznivo naklonené.
Jasné planéty pripravili na marec viacero pekných vzájomných zoskupení i konjunkcií s Mesiacom. Už 1. 3. večer upúta pozornosť Saturn s Mesiacom, Jupiter sa stretne s Mesiacom 6. 3. večer. Nasledujúce večery oživí premenlivé zoskupenie jasných planét s prechádzajúcim dorastajúcim Mesiacom na juhozápade. Nápadným sa stane duo s Venušou a zaujímavým priblíženie k Marsu (u nás 25. 3.).
Astronomická jar, ktorá sa oficiálne začne 20. 3. ráno o 7.49 SEČ, sa všade v kultúrnom svete víta Dňom planetárií, v Bratislave však nie. Našťastie jar k nám príde napriek chýbajúcemu planetáriu.