SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Pri safari strieľajte iba levy s najpehavejšími ňufákmi

Americkí vedci odhalili pravidlo, podľa ktorého by si mali lovci v Afrike vyberať samce levov ako trofejné zvieratá, aby čo najmenej utrpela miestna levia populácia. Zistili, že ekologické škody by minimalizoval lov iba "najpehavejších" levích samcov.


Vek levieho samca sa najlepšie pozná podľa toho, akú časť jeho ňufáka pokrývajú tmavé škvrny - "pehy".Americkí vedci odhalili pravidlo, podľa ktorého by si mali lovci v Afrike vyberať samce levov ako trofejné zvieratá, aby čo najmenej utrpela miestna levia populácia. Zistili, že ekologické škody by minimalizoval lov iba "najpehavejších" levích samcov.

Ohrozené zvieratá v Afrike aj v Indii

Levy (Panthera leo) sú ohrozené aj v nejednej oblasti strednej a južnej Afriky, o malej populácii v Indii ani nehovoriac. Predovšetkým ubúda divočiny a tým aj ich koristi, veľkých kopytníkov, ktoré sa nemajú kde pásť. Nebezpečný je aj lov pre trofeje. Nie priamo, lebo podlieha kvótam. Súvisí však so životom levov v sociálnych skupinách, svorkách. Priemerne je to šesť plodných samíc a koalícia dvoch-troch dospelých samcov.

Členovia koalície splodia všetky mláďatá, ktoré sa vo svorke narodia. Koalícia zvyčajne trvá aspoň dva roky, čas, za ktorý dospeje jedna generácia levov. Keď si svorku vybojujú nové samce, zabijú všetky mláďatá, ktoré v nej nájdu. Jednak tým zabezpečia, že všetky ďalšie budú ich, jednak obnovia cykly ruje u levíc. Ak sa koalície kvôli trofejnému lovu samcov menia prirýchlo, úmrtnosť mláďat sa stane neúnosnou a populácia upadá.

Lovci levov správne preferujú staré samce. Vychádzajú pritom však z mohutnosti a sfarbenia hrivy, čo nemusí byť spoľahlivý indikátor veku.

Tím Karyl Whitmanovej z University of Minnesota teraz na základe levích demografických údajov zo severnej Tanzánie našiel lepšiu metódu. Informoval o nej v časopise Nature.

Hriva veľa nenapovie

Levie samce pohlavne dospievajú ako 2,5-ročné. V prírode sa dožívajú až 15-tich rokov. Hriva im plne narastie asi štvorročným, reprodukčne najzdatnejšie sú osemročné. Tím Whitmanovej pozoroval levy v teréne a modeloval stratégie lovu a ich dosahov na levie svorky. Z pozorovaní vedci odvodili, že pri bežnom veku lovených samcov tri až šesť rokov je hrozba prirýchlej obmeny samčích koalícií reálna. Keby sa však spodná veková hranica trofejných samcov posunula nad päť či šesť rokov, pri rozumných loveckých kvótach by riziko zmizlo. Levie populácie by získali stabilitu.

Bádatelia zistili, že najvernejším ľahko rozpoznateľným indikátorom veku samca je sfarbenie ňufáka, počet a plocha tmavých škvŕn. Ňufáky päťročných samcov sú čierne spolovice. Ak sa lovci zamerajú na "najpehavejšie" či úplne čiernonosé samce, reprodukčný cyklus svoriek sa nenaruší.

Pravda, ideálne by bolo, keby stavy levov regulovala príroda. No tá už vo veľkej časti Afriky nie je pôvodná. Trofejný lov má navyše pre viaceré africké štáty veľký ekonomický význam.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Ilustračné foto

Koronavírus: Pribudlo ďalších 32 obetí a takmer dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

Antigénové testy odhalili ďalších 1 413 osôb s koronavírusom.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.