SME

Umierajúce programy tvoria

Teoreticky napísal fyzik Stephen Thaler viac hudobných diel, ako ktorýkoľvek iný skladateľ na svete. Vynašiel zubnú kefku Oral-B CrossAction, objavil látku tvrdšiu ako diamant, vynašiel zariadenie na vyhľadávanie teroristov na internete a vymyslel 1,5 ..

Vynálezca Stephen Thaler so svojím robotom H3 s umelou inteligenciou na automatické vyhľadávanie a ničenie nepriateľov, ktorý si objednalo americké letectvo. FOTO - ST. LOUIS POST-DISPATCH

Teoreticky napísal fyzik Stephen Thaler viac hudobných diel, ako ktorýkoľvek iný skladateľ na svete. Vynašiel zubnú kefku Oral-B CrossAction, objavil látku tvrdšiu ako diamant, vynašiel zariadenie na vyhľadávanie teroristov na internete a vymyslel 1,5 milióna nových slov. V skutočnosti za všetkými vynálezmi a patentmi šéfa firmy Imagination Engines stojí len jediný - počítačový program nazvaný Creativity Machine (Stroj na kreativitu). Tento jeho prvý patent totiž po uvedení do činnosti sám vymyslel ostatné. Podľa priaznivcov je Creativity Machine prvým strojom na svete, ktorý dokáže skutočne rozmýšľať. Rozsiahly článok o ňom priniesol americký denník St. Louis Post-Dispatch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spustili to koledy

Prvý počítačový program schopný vymýšľať úplne nové veci sa zrodil z napohľad absurdnej myšlienky: čo prebieha hlavou počítaču, keď umiera? Thaler začal na projekte pracovať v 80. rokoch, keď vytvoril pre svoje experimenty s kryštalizáciou diamantov laserom neurónovú sieť, ktorá sa princípom fungovania podobá ľudskému mozgu. Jedného dňa začal uvažovať, ako sa sieť bude správať tesne pred „smrťou" - keď ju začne postupne zabíjať zmenou jednotlivých neurónových spojení. Na Vianoce 1989 sieť nakŕmil textami svojich obľúbených kolied a začal ju ničiť. Ukázalo sa, že programu doslova „prebehol pred očami" jeho život - na obrazovke sa začali náhodne zobrazovať zapamätané koledy. V ďalšom štádiu umierania už začal „halucinovať": objavovali sa neusporiadané útržky, ktoré by boli bežne označené za chyby v pamäti - Stephen Thaler sa však na ne začal pozerať ako na nové, originálne myšlienky. Posledné slová počítača vraj boli: „Všetci ľudia odídu na dobrú Zem v jednu večnú, tichú noc."

SkryťVypnúť reklamu

Vedca zaujalo, aký „hlučný" je proces smrti neurónovej siete a aké zaujímavé boli myšlienky, ktoré počítač predniesol v momente, keď jeho uvažovanie ovplyvnilo vyradenie niektorých častí a množstvo informačného šumu. Zostrojil preto novú neurónovú sieť, ktorá neustále čiastočne zotrvávala v stave klinickej smrti a musela sa vysporadúvať s množstvom náhodných podnetov a porúch, a ďalšiu, ktorá monitorovala a vyhodnocovala jej produkty.

Najpraktickejší vynález - zubná kefka

Keď softvér nakŕmil údajmi o štruktúre supertvrdých materiálov, výsledkom bol objav niekoľkých známych minerálov, o ktorých počítaču nepovedal, ale aj jedného teoreticky možného, ktorý bol dovtedy neznámy. Podľa Thalera možno jeho produkt takto nasadiť na riešenie problémov akejkoľvek oblasti. Jedným z jeho najpraktickejších vynálezov bol napríklad nový druh zubnej kefky Oral-B, ktorá je dnes aj na našom trhu, po tom, ako boli zadané údaje o súčasných dizajnoch kefiek.

SkryťVypnúť reklamu

Počas jedného víkendu zasa Thaler nakŕmil počítač svojimi obľúbenými piesňami a nechal ho dva dni skladať 11-tisíc nových pesničiek. Niektoré z nich sú celkom dobré a zopár priateľov si ich už aj začalo pospevovať, tvrdí vynálezca, i keď „pripomínajú maľby psov hrajúcich poker".

Creativity Machine je nielen vynálezcom, ale aj svojím najlepším kritikom - obsahuje totiž zároveň nástroj na automatické vyhodnocovanie nových objavov a voľbu tých, ktoré by mohli byť užitočné. Učí sa zároveň aj spätnou väzbou od človeka.

Svet ľudí vraj neovládnu

Stroj je aktívny aj v oblasti jazykovedy - z anglického slovníka sa naučil pravidlá tvorby slov a vytvoril viac než milión nových - pochopiteľne, zatiaľ bez významu. Niektoré z nich však už použili firmy ako názvy svojich nových produktov. Na internete bolo určitý čas dostupné rozhranie k softvéru, ktoré na základe analýzy bulvárnych novín do nich vymýšľalo nové, fiktívne titulky. V niektorých prípadoch však známe celebrity umiestnil do takých pikantných súvislostí, že vynálezca v strachu pred súdnymi spormi stránku radšej zatvoril.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie praktické využitie zatiaľ prvky Thalerovho vynálezu našli v armáde, pre ktorú vytvára roboty schopné samostatne sa v boji rozhodovať alebo bezpečnostné kamerové systémy, ktoré automaticky rozoznajú votrelca. Pre budúcnosť by Creativity Machine podľa tvorcu mohol nahradiť napríklad aj laboratórnych vedcov, chemikov, ktorí sa snažia vyrobiť nové substancie. Ovládnu raz takéto inteligentné stroje svet ľudí? Stephen Thaler si to nemyslí. „O čo ide nám, ľuďom? O jedlo. O pôdu. O priateľov. Stroje tieto veci nezaujímajú," myslí si vedec.

Autor: tb

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu