SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Umierajúce programy tvoria

Teoreticky napísal fyzik Stephen Thaler viac hudobných diel, ako ktorýkoľvek iný skladateľ na svete. Vynašiel zubnú kefku Oral-B CrossAction, objavil látku tvrdšiu ako diamant, vynašiel zariadenie na vyhľadávanie teroristov na internete a vymyslel 1,5 ..


Vynálezca Stephen Thaler so svojím robotom H3 s umelou inteligenciou na automatické vyhľadávanie a ničenie nepriateľov, ktorý si objednalo americké letectvo. FOTO - ST. LOUIS POST-DISPATCHTeoreticky napísal fyzik Stephen Thaler viac hudobných diel, ako ktorýkoľvek iný skladateľ na svete. Vynašiel zubnú kefku Oral-B CrossAction, objavil látku tvrdšiu ako diamant, vynašiel zariadenie na vyhľadávanie teroristov na internete a vymyslel 1,5 milióna nových slov. V skutočnosti za všetkými vynálezmi a patentmi šéfa firmy Imagination Engines stojí len jediný - počítačový program nazvaný Creativity Machine (Stroj na kreativitu). Tento jeho prvý patent totiž po uvedení do činnosti sám vymyslel ostatné. Podľa priaznivcov je Creativity Machine prvým strojom na svete, ktorý dokáže skutočne rozmýšľať. Rozsiahly článok o ňom priniesol americký denník St. Louis Post-Dispatch.

Spustili to koledy

Prvý počítačový program schopný vymýšľať úplne nové veci sa zrodil z napohľad absurdnej myšlienky: čo prebieha hlavou počítaču, keď umiera? Thaler začal na projekte pracovať v 80. rokoch, keď vytvoril pre svoje experimenty s kryštalizáciou diamantov laserom neurónovú sieť, ktorá sa princípom fungovania podobá ľudskému mozgu. Jedného dňa začal uvažovať, ako sa sieť bude správať tesne pred „smrťou" - keď ju začne postupne zabíjať zmenou jednotlivých neurónových spojení. Na Vianoce 1989 sieť nakŕmil textami svojich obľúbených kolied a začal ju ničiť. Ukázalo sa, že programu doslova „prebehol pred očami" jeho život - na obrazovke sa začali náhodne zobrazovať zapamätané koledy. V ďalšom štádiu umierania už začal „halucinovať": objavovali sa neusporiadané útržky, ktoré by boli bežne označené za chyby v pamäti - Stephen Thaler sa však na ne začal pozerať ako na nové, originálne myšlienky. Posledné slová počítača vraj boli: „Všetci ľudia odídu na dobrú Zem v jednu večnú, tichú noc."

Vedca zaujalo, aký „hlučný" je proces smrti neurónovej siete a aké zaujímavé boli myšlienky, ktoré počítač predniesol v momente, keď jeho uvažovanie ovplyvnilo vyradenie niektorých častí a množstvo informačného šumu. Zostrojil preto novú neurónovú sieť, ktorá neustále čiastočne zotrvávala v stave klinickej smrti a musela sa vysporadúvať s množstvom náhodných podnetov a porúch, a ďalšiu, ktorá monitorovala a vyhodnocovala jej produkty.

Najpraktickejší vynález - zubná kefka

Keď softvér nakŕmil údajmi o štruktúre supertvrdých materiálov, výsledkom bol objav niekoľkých známych minerálov, o ktorých počítaču nepovedal, ale aj jedného teoreticky možného, ktorý bol dovtedy neznámy. Podľa Thalera možno jeho produkt takto nasadiť na riešenie problémov akejkoľvek oblasti. Jedným z jeho najpraktickejších vynálezov bol napríklad nový druh zubnej kefky Oral-B, ktorá je dnes aj na našom trhu, po tom, ako boli zadané údaje o súčasných dizajnoch kefiek.

Počas jedného víkendu zasa Thaler nakŕmil počítač svojimi obľúbenými piesňami a nechal ho dva dni skladať 11-tisíc nových pesničiek. Niektoré z nich sú celkom dobré a zopár priateľov si ich už aj začalo pospevovať, tvrdí vynálezca, i keď „pripomínajú maľby psov hrajúcich poker".

Creativity Machine je nielen vynálezcom, ale aj svojím najlepším kritikom - obsahuje totiž zároveň nástroj na automatické vyhodnocovanie nových objavov a voľbu tých, ktoré by mohli byť užitočné. Učí sa zároveň aj spätnou väzbou od človeka.

Svet ľudí vraj neovládnu

Stroj je aktívny aj v oblasti jazykovedy - z anglického slovníka sa naučil pravidlá tvorby slov a vytvoril viac než milión nových - pochopiteľne, zatiaľ bez významu. Niektoré z nich však už použili firmy ako názvy svojich nových produktov. Na internete bolo určitý čas dostupné rozhranie k softvéru, ktoré na základe analýzy bulvárnych novín do nich vymýšľalo nové, fiktívne titulky. V niektorých prípadoch však známe celebrity umiestnil do takých pikantných súvislostí, že vynálezca v strachu pred súdnymi spormi stránku radšej zatvoril.

Najväčšie praktické využitie zatiaľ prvky Thalerovho vynálezu našli v armáde, pre ktorú vytvára roboty schopné samostatne sa v boji rozhodovať alebo bezpečnostné kamerové systémy, ktoré automaticky rozoznajú votrelca. Pre budúcnosť by Creativity Machine podľa tvorcu mohol nahradiť napríklad aj laboratórnych vedcov, chemikov, ktorí sa snažia vyrobiť nové substancie. Ovládnu raz takéto inteligentné stroje svet ľudí? Stephen Thaler si to nemyslí. „O čo ide nám, ľuďom? O jedlo. O pôdu. O priateľov. Stroje tieto veci nezaujímajú," myslí si vedec.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.

Zuzana Kepplová.
Dave Grohl z kapely Foo Fighters, ktorá 5. februára vydáva nový album.

Neprehliadnite tiež

Nálezy zo Sakkáry.
Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.