Washington 21. februára (TASR) - Vesmír bude existovať ešte najmenej 30 miliárd rokov, kým ho pomaly nezničí záhadná "tmavá energia". Uviedli to dnes vedci, ktorí vyhodnocovali najnovšie dáta zaslané Hubblovým vesmírnym teleskopom (HST).
Tmavá energia sa nerozpína tak rýchlo, že by v dohľadnom čase hrozil zánik vesmíru, povedal astronóm Adam Riess. Vedci to tvrdia na základe analýzy vybuchnutých supernov, ktoré na záberoch zachytil HST. Snímky umožnili vypočítať rýchlosť rozpínania vesmíru v rôznych obdobiach jeho vývoja.
Albert Einstein už v roku 1917 predpovedal, že tmavá energia pôsobí proti gravitácii a spôsobuje rozpínanie vesmíru. Neskôr to označil za najväčší omyl svojho života.
Neskoršie teórie uvádzajú, že tmavá energia sa neprejavuje konštantným pôsobením, ale postupne silnie a jedného dňa by mohla vesmír roztrhnúť. Snímky najstarších vesmírnych objektov však potvrdzujú Einsteinovu domnienku, že tmavá energia nerozpína vesmír až tak rýchlo. "Einsteinova teória vyzerá teraz oveľa lepšie ako predtým bez týchto údajov," konštatoval Riess.
Mysteriózna forma energie vypĺňa asi 70 percent vesmíru, zatiaľ čo "normálna" viditeľná hmota, z ktorej vznikli hviezdy, planéty a život na Zemi, má na celkovom objeme iba štvorpercentný podiel. O tmavej energii prakticky nič nevieme. Vedci sa už roky pokúšajú skúmať jej dve hlavné vlastnosti - silu a stálosť.