* Jean-Paul Kneib z Observatoire Midi-Pyrénées s kolegami objavil najvzdialenejšiu známu galaxiu. Leží 13 miliárd svetelných rokov od nás a jej svetlo zosilnila ako gravitačná šošovka kopa bližších galaxií Abell 2218.
* Takehiko Hiraga z University of Minnesota vysvetľuje anomálne vysoký prenos prvkov ako vápnik a urán cez zemskú kôru tým, že dobre nezapadajú do kryštalických mriežok hornín.
* Zhonghui Liu a Timothy Herbert z Brown University zistili, že pred 1,8 až 1,2 miliónmi rokov sa 41 000-ročná klimatická periodicita, spôsobená zmenami sklonu rotačnej osi Zeme, prejavovala nielen v polárnych oblastiach, ale aj okolo rovníka našej planéty.
* Pri menších úlovkoch rybárske lode vyhadzujú menej nevhodných rýb. Ako zistil Stephen Votier z University of Glasgow s kolegami, morský vták pomorník skua, bežne požierajúci mláďatá a vajcia iných vtákov, na to zareagoval tak, že teraz loví aj menšie dospelé vtáky.
* Ragan Callaway z University of Montana s kolegami zistil, že za obrovským rozhojnením európskej nevädze Centaurea maculosa (na snímke) v USA je fakt, že v novom prostredí jej rast „nedržia na uzde" patogénne mikróby na koreňoch tejto buriny v pôde pôvodného areálu.
* Tím Rudolfa Jaenischa z Whitehead Institute pri MIT naklonoval unikátny typ normálne vyvinutých a plodných myší. Ich genetický materiál vložený do vajíčka, vopred zbaveného jadra s vlastnou DNA, pochádza z dospelého čuchového neurónu, teda z nedeliacej sa bunky!
* Amin Rustom z Universität Heidelberg s kolegami objavil, že bunky vytvárajú vysoko citlivé „tunelové nanotrubice" (TNT), hrubé 50-200 nanometrov (miliardtín metra) a dlhé až niekoľko priemerov príslušnej bunky. Týmito štruktúrami sa spájajú, vymieňajú si látky a komunikujú cez ne.
* Michael Brecht z Max-Planck-Institut für Medizinforschung v Heidelbergu dokázal jemným elektrickým dráždením jednotlivých neurónov mačiek ovládať pohyby ich fúzov. Je to dôležité pre výskum priamej stimulácie špecifických neurónov ako spôsobu obnovy pohybu paraplegikov.
* Arturo Alvarez-Buylla z University of California v San Franciscu s kolegami našiel vo výstelke bočnej mozgovej komory (dutina vyplnená tekutinou) dospelých ľudí nový zdroj kmeňových buniek, ktoré sú schopné diferencovať sa na rôzne typy buniek mozgu.
* Kusové potraviny sa najefektívnejšie balia, ak majú elipsoidný tvar, ako napríklad lentilky. Matematickým modelovaním to overil Aleksandar Donev z Princeton University s kolegami.
ZDENůK URBAN