SME

Microsoft prišiel o prísne strážený poklad

Na internete od minulého štvrtka kolujú súbory, ktorých utajovanie bolo doteraz kľúčovým prvkom obchodnej aj bezpečnostnej stratégie firmy Microsoft. Zdrojové kódy operačných systémov Windows 2000 a Windows NT, ktoré sú voľne dostupné na množstve hackers

Na internete od minulého štvrtka kolujú súbory, ktorých utajovanie bolo doteraz kľúčovým prvkom obchodnej aj bezpečnostnej stratégie firmy Microsoft. Zdrojové kódy operačných systémov Windows 2000 a Windows NT, ktoré sú voľne dostupné na množstve hackerských serverov, prvýkrát umožňujú nahliadnuť na spôsob tvorby softvéru v Microsofte a prípadne odhaliť ďalšie chyby v jeho programoch. „Konečne sme sa dozvedeli, ako fungujú niektoré veci vo Windowsoch a nemusíme už robiť reverzný inžiniering, ako pri iných systémoch," komentoval obsah zdrojových kódov jeden zo slovenských hackerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okrem samotného kódu obsahujú uniknuté dokumenty aj veľa interných poznámok a odkazov medzi jednotlivými programátormi (vrátane mnohých typu „napísal si to idiotsky"). Nachádza sa tu napríklad až 7500 riadkov s poznámkou „bugbug" - tou programátori začínali popis chýb, ktoré treba ešte odstrániť.

Únik zrejme cez partnera

Každý z dvoch zverejnených súborov obsahuje takmer 700 megabajtov textov s kódom, čo však podľa Microsoftu tvorí menej než päť percent jeho celkovej dĺžky. „Súbory však obsahujú všetky hlavné časti týchto operačných systémov," povedal slovenský hacker.

Zdrojom úniku kódov zrejme nie je Microsoft, ale niektorá z jeho partnerských firiem, ktorej kódy poskytol pri práci na spoločných projektoch. Pravdepodobne pôjde o kalifornskú firmu Mainsoft zaoberajúcu sa úpravou Windows pre unixové počítače, z ktorej mohli byť súbory odcudzené útokom cez internet. Súbory sa od minulého štvrtka po internete rozširovali veľkou rýchlosťou, zverejnilo ich množstvo undergroundových serverov a ich adresy sa objavovali v mnohých internetových diskusiách, vrátane slovenských.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa názoru bezpečnostného audítora informačných systémov Jozefa Vyskoča musel Microsoft počítať s tým, že k úniku raz dôjde, prinajmenšom odvtedy, čo sa rozhodol sprístupniť kód vybraným partnerom a vládam štátov. „Bezpečnostné nedostatky Windows sa objavovali v hojnom počte aj v čase, keď neboli zdrojové kódy prístupné. Takýto únik môže nanajvýš prispieť k tomu, že niektoré nové budú objavené o niečo skôr," povedal J. Vyskoč.

Na internete sa však neobjavili kódy najnovších verzií softvéru, ale len starších, hoci stále používaných systémov Windows 2000 a NT. Bývalý šéf bezpečnosti v Microsofte Howard Schmidt (dnes pracuje v eBay) to prirovnal k situácii, že by sa modernej americkej armáde podarilo ukoristiť ruskú stíhačku z 50. rokov - prípadné bezpečnostné chyby podľa neho boli dávno odstránené.

SkryťVypnúť reklamu

Microsoft vyšetruje porušenie autorských práv

„Ak sa Microsoft sústredí na analýzu zverejnených častí, možno sa mu podarí vyrobiť 'záplaty', ktoré by riziká plynúce zo zverejnenia zdrojových kódov eliminovali," povedal Jozef Vyskoč. Hlavný problém podľa neho nie je v bezpečnosti, ale skôr v porušení autorských práv Microsoftu - konkurenti napríklad budú môcť odteraz písať programy, ktoré budú lepšie integrované do Windows.

Microsoft doteraz svoje zdrojové kódy úzkostlivo strážil a zdieľal ich len so starostlivo preverenými univerzitami a vládami, ktoré podpísali prísne zmluvy o jeho nezverejnení. Mnohí partneri do neho mohli nazrieť iba na pôde Microsoftu a len do častí, ktoré nevyhnutne potrebovali. Tento prístup charakterizujúci Microsoft už tri desaťročia je v ostrom kontraste s filozofiou konkurenčného Linuxu, ktorého zdrojové kódy sú voľne prístupné a analyzovať ich môže ktokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

Pre bežných používateľov Windows zatiaľ neznamená únik zdrojových kódov nijaké bezprostredné nebezpečenstvo. Tak ako doteraz by však mali svoj systém pravidelne aktualizovať cez internetovú adresu windowsupdate.microsoft.com, aby sa ochránili pred útokmi využívajúcimi nové bezpečnostné nedostatky odhalené aj vďaka najnovšiemu úniku.

Ako sa dajú zdrojové kódy použiť

  • hackeri môžu pri analýze odhaliť chyby programátorov a využiť ich pri písaní vírusov alebo útokoch na počítačové systémy (prvá takáto chyba v IE 5 bola objavená včera)
  • konkurencia nazrie Microsoftu do kuchyne a môže sa inšpirovať pri tvorbe svojich produktov, najmä však pri úprave programov, aby čo najlepšie spolupracovali s Windows
  • podľa slovenských hackerov bude najlákavejšou možnosť vytvárania „rootkitov" - úprav Windows, ktoré môžu obsahovať okrem bežného kódu aj tajné miesta umožňujúce prístup do systému (napríklad jednoduchým vložením „ak je užívateľské meno 'hacker', nevyžaduj heslo").
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 927
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 763
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 712
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 645
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 020
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 598
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 085
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 585
SkryťZatvoriť reklamu