Chicago 30. januára (TASR) - Vedci z Chicagskej univerzity v rámci genetickej štúdie spätne sledovali cestu vírusu spôsobujúceho pľúcne ochorenie SARS ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Chicago 30. januára (TASR) - Vedci z Chicagskej univerzity v rámci genetickej štúdie spätne sledovali cestu vírusu spôsobujúceho pľúcne ochorenie SARS v Číne až k nakazeným zvieratám.
Ako píšu v časopise Science, choroba SARS preskočila na človeka koncom roku 2002 v delte Perlovej rieky v provincii Kuang-tung. Vedci porovnali genóm koronavírusu, pôvodcu SARS, s vírusmi, ktoré sa izolovali u neskorších obetí.
V strednej fáze epidémie, v ktorej niekoľkonásobne stúpol počet obetí, sa zmenila genetická štruktúra koronavírusu. Existovali rôzne verzie - jednu objavili v januári 2003 v nemocnici mesta Kuang-čou, druhú v Hongkongu. V priebehu ďalšieho mesiaca sa vyvinul nový genotyp, ktorý sa udržiaval až do vlaňajšieho augusta, kedy epidémia doznela.
Pri skúmaní génových mutácií sa ukázalo, že hneď po vypuknutí epidémie koronavírus rýchlo zmutoval. Tieto mutácie sa spomalili, keď sa vírus adaptoval na infikovanie ľudí.
"Je hrozné, keď môžeme pozorovať, ako sa vírus vyvíja pod tlakom selekcie a ako sa učí preskakovať z človeka na človeka, kým nezostane jeho najefektívnejšia verzia," povedal výskumník Chicagskej univerzity Čchung I-Wu.