Paríž 29. januára (TASR) - Epidémia vtáčej chrípky, ktorá sa rýchlo šíri v Ázii, začala "pravdepodobne" začiatkom minulého roka podobne ako SARS v južnej Číne. Informuje o tom v najnovšom vydaní britský týždenník New Scientist.
Epidémia sa začala "v prvom štvrťroku 2003, pravdepodobne v Číne," píše časopis odvolávajúc sa na nemenovaných expertov. Epidémiu podľa nich zavinilo zatajovanie faktov zo strany úradov v kombinácii s diskutabilnými praktikami chovateľov hydiny.
Časopis spomína hromadné vybíjanie hydiny v Hongkongu v roku 1997, keď vírus vtáčej chrípky typu H5N1 zabil šiestich ľudí. Čínski chovatelia vtedy na ochranu svojej hydiny použili spomínaný dezaktivovaný vírus.
"Ak však vakcína nie je rovnocenným súperom pre vírus - čo je prípad kmene H5N1, ktorý sa v súčasnosti šíri v Ázii - môže sa ešte stále rozmnožovať, avšak väčšina zvierat nevykazuje známky choroby," dodáva časopis.
Kmene vírusov, ktoré zaznamenali v Kórei a Vietname, sú si veľmi podobné. Informácie z ďalších krajín zasiahnutých epidémiou sa ešte analyzujú, avšak zdá sa, že všetky epidémie pochádzajú z "jediného" zdroja, tvrdí New Scientist.
Desať ázijských krajín, v ktorých vtáčia chrípka zabila celkove už najmenej osem ľudí a hrozí prerásť do epidémie horšej ako SARS, sa dnes v thajskom Bangkoku zaviazalo bojovať proti nej spoločne. Sedem z ôsmich obetí sú deti. Neexistuje vakcína, keďže vírus vtáčej chrípky zmutoval po prekročení špeciálnej bariéry v Hongkongu v roku 1997.