SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Vráti sa „rozumiem, prepínam"?

Telefonovanie mobilným telefónom by mohlo byť vďaka novej technológii „Push to talk" jednoduchšie a lacnejšie, tvrdia svetoví mobilní operátori, ktorí ju začínajú v pilotnej prevádzke masovo testovať. I keď je označovaná ako revolučná, nebude pre nás ...


Orange možno ponúkne spôsob komunikácie, pri ktorom vám nikto nebude môcť skákať do reči. ILUSTRAČNÉ FOTO - WWW.3G.CO.UKTelefonovanie mobilným telefónom by mohlo byť vďaka novej technológii „Push to talk" jednoduchšie a lacnejšie, tvrdia svetoví mobilní operátori, ktorí ju začínajú v pilotnej prevádzke masovo testovať. I keď je označovaná ako revolučná, nebude pre nás ničím novým. Princíp novej technológie totiž spočíva v spojení mobilu a funkcií známych z tradičných vysielačiek a zároveň systému instant messagingu (napr. ICQ).

Technológia nás odbremení od telefónnych čísel - namiesto zložitého preklikávania sa telefónnym zoznamom účastník mobilnej siete priradí používané kontakty do skupín, s ktorými bude komunikovať. Pri kontaktoch sa vždy zobrazuje, či je používateľ dostupný pre rozhovor. Pre uskutočnenie hovoru stačí zvoliť z aktívnej skupiny príslušný kontakt - jedného človeka alebo viacero ľudí - a stlačením jediného tlačidla aktivovať mikrofón pre záznam hlasovej správy a jej okamžité odoslanie. Hlasový odkaz sa príjemcovi prehrá okamžite (telefón teda nebude zvoniť, ale budete hneď počuť hlas volajúceho) a rovnakým spôsobom budú môcť príjemcovia odpovedať. Komunikácia teda bude len jednosmerná - dvaja ľudia nemôžu hovoriť naraz - na rozdiel od klasických vysielačiek však mobilná sieť umožní komunikovať takýmto spôsobom na ľubovoľnú vzdialenosť.

Výhodou tejto technológie by mala byť nižšia cena, ktorá je dôsledkom nižšieho zaťaženia siete operátora. Oproti obojsmernému telefónnemu hovoru, ktorý blokuje počas celého hovoru dostupné prenosové pásmo pridelené účastníkovi siete, prenos správy systémom „Push to Talk" obsadí iba jeho malú časť. Navyše je veľmi efektívne využitá i dĺžka takéhoto „mikro-hovoru". Hlasové údaje sú pred odoslaním spracované, ako by šlo o počítačové hlasové dáta, a hotová dávka je odoslaná adresátovi alebo celej skupine súčasne. Preto je možná podpora tohto systému nielen pri sieťach GSM. Do budúcnosti sa uvažuje aj s rozšírením súčasných služieb o prenos textových správ, záznam správy pre neskoršie doručenie nedostupným kontaktom a rozosielanie záznamov konferenčných hovorov.

Nová služba bude atraktívna pre študentov, ktorí chcú šetriť každú korunu, účastníkov skupinových diskusií a pre spoločnosti, ktoré vyžadujú komunikáciu so zamestnancami v teréne: napríklad doručovateľské služby, firmy rozvážajúce tovar či taxi služby. Momentálne sa uvažuje o systéme spoplatňovania služby podľa dĺžky jednotlivých správ, nie ich počtu. Pôjde však o službu, ktorá bude doplnkom štandardných minútových programov pre bežné hovory.

Od polovice januára je táto služba k dispozícii v Británii prostredníctvom operátora Orange, v USA službu testujú Verizone Wireless a Nextel. Je teda možné, že v ďalších fázach nasadenia sa táto služba dostane i k nám.

 


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.