Napriek tomu majú vedci o jeho ďalší osud obavy, pretože interný počítač roveru pravidelne "zamŕza" a treba ho reštartovať ako bežné PC, oznámil na popoludňajšej tlačovej konferencii v Pasadene manažér projektu Pete Theisinger z Laboratória pre prúdový pohon (JPL).
Z doteraz neznámych príčin sa musel interný počítač reštartovať nespočetne veľakrát. Stav "pacienta" je kritický, ale ešte existuje dostatok možností na jeho vyliečenie, zdôraznil Theisinger.
Situáciu zhoršuje aj skutočnosť, že robot sa počas chladných marťanských nocí celkom nevypína. V noci na sobotu dostane preto príkaz na úplné vypnutie.
Po takmer dvojdňovom mlčaní vyslal dnes Spirit cez svoju záložnú anténu dve série signálov v trvaní desať a 20 minút. Tieto dáta, ktoré zachytila obrovská teleskopická anténa komunikačnej siete Deep Space pri Madride, sa ešte vyhodnocujú.
Prvý, desaťminútový tok dát sa uskutočnil o 13.34 h SEČ. Objem prenesených dát však dosiahol iba desať bitov za sekundu oproti bežným 11.000 bitom za sekundu. Asi o hodinu neskôr nasledoval 20-minútový prenos rýchlosťou 120 bitov za sekundu.
Spirit, ktorý pristál na Marse 3. januára, prestal v stredu popoludní SEČ posielať vedecké údaje a vysielal iba "prázdne" signály. Vedci si najprv mysleli, že problémy v komunikácii spôsobila stredajšia búrka v Austrálii, kde sa tiež nachádzajú antény systému Deep Space. Nad miestom pristátia Spiritu preleteli aj marťanské sondy Odyssey a Express, ale takisto nezachytili žiadne signály.
V nedeľu dostane Spirit spoločnosť. O 6.05 h SEČ by mal na Marse pristáť ďalší robot Opportunity. Ten zosadne v oblasti Meridiani Planum, ktorá leží na opačnej strane Marsu ako Gusevov kráter, kde sa nachádza Spirit.