ali, že nájdeme niečo podobné. Normálne sú to len úlomky kostí, ale keď sme začali kopať, kosť, ktorá trčala zo zeme, sa zväčšovala a zväčšovala, jama bola čoraz hlbšia a hlbšia. A o päť či šesť hodín sme mali pred sebou kompletnú mamutiu lebku. Neverili sme vlastným očiam," takto spomínal na nález z nedele 18. januára paleontológ Neville Hollingworth.
;Mamutia lebka je neuveriteľne dobre zachovaná - ako keby zviera zahynulo len nedávno. To viedlo paleontológov k záveru, že mamut sa stal obeťou záplav. Presnejšie, ide nie o mamuta, ale o samicu mamuta. Zahynula asi pred 50 tisíc rokmi, no presný vek nálezu určí až uhlíková skúška.
Podľa predbežnej analýzy mala mamutia samica v čase smrti 25 až 40 rokov a vážila štyri až päť ton. Jej kly boli pravdepodobne takmer dva a pol metra dlhé. Zatiaľ ich síce nenašli, ale vedci očakávajú, že by mali byť stále v zemi neďaleko miesta nálezu lebky. Tú chcú vedci porovnať s jediným podobným exemplárom v Británii, ktorý je uložený v londýnskom Múzeu prírodnej histórie. Očakávajú, že sa tak dozvedia viac o evolúcii týchto obrovských cicavcov.