uzavretí Napsteru.
Zástupcovia Napsteru a spoločnosti Bertelsmann v utorok v San Franciscu oznámili, že od nich len v nasledujúcich piatich rokoch dostanú štyri najväčšie hudobné vydavateľstvá ročne spolu 150 miliónov dolárov, pričom pre nezávislé vydavateľstvá vyhradia ročne 50 miliónov. Za túto sumu by nahrávacie spoločnosti mali súhlasiť s mimosúdnym vyrovnaním v prípade sporu o údajnom porušení autorských práv Napsterom.
Prostredníctvom internetovej stánky Napsteru si môžu používatelia internetu bezplatne vymieňať hudobné súbory. Hudobný priemysel však v prevádzke tejto služby vidí porušovanie autorských práv, za ktoré musel Napster, ktorý sa medzičasom spojil s koncernom Bertelsmann, nedávno čeliť súdnej žalobe.
Začiatkom minulého týždňa zažil Napster pred odvolacím súdom porážku, keď sudca uviedol, že túto populárnu elektronickú službu pre nahrávanie skladieb možno volať na zodpovednosť za porušenie autorských práv za určitých okolností. Porota odvolacieho súdu v San Franciscu odmietla splniť požiadavku hudobného sektora, aby súd Napsteru s okamžitou platnosťou až do skončenia procesu zakázal obchodovať s chránenými nahrávkami. Sudcovia ale nariadili súdu nižšej inštancie, aby upravil pôvodný súdny príkaz tak, aby spoločnosť nebola schopná používať určité metódy. Podľa údajov spoločnosti Napster používa jej burzu 61 miliónov ľudí na celom svete.
Šéf Napsteru Hank Barry a Andreas Schmidt, šéf oddelenia elektronického obchodu koncernu Bertelsmann, okrem toho objasnili ich predstavu o tom, ako chcú v budúcnosti za doteraz bezplatnú hudobnú výmenu vyberať poplatky. Užívatelia Napsteru budú podľa nich čoskoro musieť za limitované množstvo stiahnutých hudobných titulov platiť tri až päť dolárov mesačne. Neobmedzený prístup by mal stáť šesť až deväť dolárov.