etu v USA. Prácu mal 29-ročný doktorand obhajovať na univerzite Georgea Masona už tento mesiac, americké bezpečnostné agentúry ako NSA, FBI a CIA ju však chcú označiť za tajnú - v tom prípade by si ju teoreticky nesmel prezerať ani jej autor, keďže nemá oprávnenie s takýmito dokumentmi pracovať. Podľa bezpečnostných zložiek by totiž mapa mohla poslúžiť teroristom ako návod, kde zaútočiť, keby chceli vyradiť z prevádzky najdôležitejšie komunikačné linky.
Gorman dáta zbieral niekoľko rokov a získal ich väčšinou jednoduchým spôsobom z internetu. Po 11. septembri 2001 však boli citlivé údaje o trasách dátových liniek z webových stránok firiem a štátnych inštitúcií stiahnuté, a tak by už dnes podobnú prácu nebolo možné vytvoriť. Jeho mapa je unikátna, pretože ponúka celkový pohľad na Spojené štáty, ale umožňuje aj priblíženie ľubovoľného územia až na úroveň ulíc. Čitateľ tak môže napríklad zväčšiť územie okolo ľubovoľnej banky či elektrárne a kliknutím na ňu zistiť, aké dátové spojenia používa, ktoré firmy ich spravujú a kadiaľ vedú. Na mape nechýbajú napríklad ani dátové spojenia, ktoré používa armáda, letiská alebo elektrárenské spoločnosti.
Bývalý šéf elektronickej bezpečnosti v Bielom dome preto navrhol, aby bola Gormanova práca jednoducho zničená. Študent je, pochopiteľne, proti, a tvrdí, že môže ponúknuť dôležité poznatky, ako sa sieť zachová v prípade čiastočného výpadku, alebo ktoré jej miesta sú najzraniteľnejšie.
V posledných mesiacoch mohol Gorman na dizertačnej štúdii pracovať len na jedinom počítači v špeciálnej miestnosti na svojej domovskej univerzite, do ktorej mal prístup len on a jeho konzultant. Po dokončení si ju zrejme najskôr preštudujú bezpečnostné orgány a stanovia, ktoré jej časti budú môcť byť zverejnené.
(tb)