Cambridge, USA 19. januára (TASR) - Americkí fyzici na chvíľu "zmrazili" lúč svetla. Na niekoľko stotisícin sekundy sa im podarilo zastaviť svetelný impulz, ktorí potom nechali pokračovať v ceste, uviedol časopis Nature.
Tím vedcov na čele s Michailom Lukinom z Harvard University v Cambridge, štát Massachusetts, chytil do plynu z atómov rubídia lúč červeného laserového svetla. Pomocou dvoch kontrolných lúčov vytvoril v plyne vrstvy, ktoré lúč striedavo prepúšťali alebo ho odrážali.
Svetlo medzi týmito vrstvami poskakovalo sem a tam a jeho rýchlosť klesla na nulu. Po zrušení kontrolných lúčov pokračovalo svetlo v ceste plynom svojou bežnou rýchlosťou.
Vo vákuu sa svetlo šíri rýchlosťou asi 300.000 kilometrov za sekundu. Hmota však môže túto rýchlosť spomaliť. Pred niekoľkými rokmi sa prvýkrát podarilo znížiť rýchlosť svetla rádovo na metre za sekundu. Lukinov tím je však prvý, ktorý svetlo zastavil bez straty fotónov. Fotón je najmenšia jednotka energie svetla.
Svetlo sa doteraz zastavovalo absorpciou (pohlcovaním), keď sa fotóny dostanú dočasne do moci atómov hmoty, cez ktorú svetlo prechádza. V tomto prípade však svetlo nemá žiadnu energiu a na určitý čas vlastne neexistuje.
Lukinova technika naopak zabrzdila svetlo vo forme fotónov. Jeho metóda môže nájsť uplatnenie pri optickom prenose signálov alebo v počítačovej technológii.