SME

Sexuálna aktivita kohútov rastie pod tlakom konkurencie

Výskum sexuálneho správania kohútov ukázal v pozoruhodnom svetle praktiky ich párenia. Vyzerá to, že podobnosť s ľudským druhom nemusí byť iba náhodná. Správanie samčekov totiž odráža snahu mať zdravé potomstvo s najlepšou samičkou; podobne ako samci ...


Podobnosť sexuálneho správania kohútov a mužov nemusí byť úplne náhodná. FOTO - ARCHÍV



Výskum sexuálneho správania kohútov ukázal v pozoruhodnom svetle praktiky ich párenia. Vyzerá to, že podobnosť s ľudským druhom nemusí byť iba náhodná. Správanie samčekov totiž odráža snahu mať zdravé potomstvo s najlepšou samičkou; podobne ako samci mnohých iných živočíšnych druhov, aj kohúti sa snažia získať pre párenie viac ako jednu partnerku. Sliepky, ako mnohé iné samičky, sú promiskuitné, čo zasa, samozrejme, ovplyvňuje správanie kohútov.

Dokazuje to Tommaso Pizzari z britskej univerzity v Leedse, ktorý viedol netradičný výskum medzi hydinou. Svoje zistenia jeho tím opísal v časopise Nature.

Príťažlivá partnerka má veľký hrebienok

Kohútom sa najviac páčia sliepky s veľkým hrebienkom, uspokoja sa však aj s menej príťažlivými partnerkami. Ako však výskumníci zrátali, pária sa s nimi menej často ako s atraktívnymi slepačími krásavicami. A to dokonca aj vtedy, ak jedinými samičkami v okolí sú tie s menším hrebienkom. Ba čo viac: pri ejakulácii s menej príťažlivými partnerkami vydávali kohúti menej spermy.

Samci citlivo reagovali aj na potenciálnych súperov. Ak mali samičku sami pre seba, venovali jej menej pozornosti a vydávali pri ejakulácii menej spermy ako v prítomnosti iných kohútov - možných súperov. Dokonca sa ukázala priama závislosť: Čím viac iných kohútov bolo nablízku, tým viac sa samček venoval svojej samičke a tým viac spermy jej odovzdal.

Ukázalo sa tiež, že jedna partnerka samčeka po čase omrzí. Keď sa kohút stále páril s tou istou sliepkou, postupne o ňu strácal záujem.

Počet pohlavných stykov sa znížil, a to isté platilo o množstve spermy. Zmena však nastala hneď potom, čo samček našiel inú samičku. Jeho záujem sa okamžite znovu prebudil a stúplo aj množstvo vydávanej spermy.

Ako to vedci vysvetľujú?

Zdatný partner - nádej pre potomstvo

Uznávaná teória pohlavného výberu hovorí, že v prírodnom výbere uspejú tie samičky, ktoré sa lepšie starajú o toho, od koho si nechajú svoje vajíčka oplodniť. Vyberajú si zdatných partnerov, ktorých potomstvo ľahšie prežije. Je to pre samičky dôležité, lebo množstvo vajíčok na oplodnenie je obmedzené.

V porovnaní s množstvom vajíčok sa samčekom tvorí neporovnateľne viac spermií. Ako však dokazuje Tommaso Pizzari, aj oni zaobchádzajú so spermou efektívne. Nemusia si síce „strážiť" každú spermiu, avšak aj ich potomstvo uspeje v živote lepšie, ak ho počnú so zdravou a silnou partnerkou.

Kohúty preto priťahujú sliepky s veľkým hrebienkom, lebo s veľkosťou hrebienka zvyčajne súvisí veľkosť znesených vajec; kurčatá z väčších vajec bývajú po narodení životaschopnejšie.

Prítomnosť kohútov-konkurentov naznačuje, že sliepka sa mohla páriť aj s nimi. Zvýšenie počtu párení a množstva ejakulátu teda zvyšuje šance samčeka, že jeho spermie zvíťazia v pretekoch o oplodnenie.

Nová partnerka zasa pre kohúta predstavuje ďalšiu príležitosť rozmnožiť sa, preto ihneď stúpa jeho záujem o ňu a jeho sexuálna aktivita, ktorá s minulou partnerkou už povädla.

Automaticky prenášať poznatky získané pri jednom živočíšnom druhu na iný druh či dokonca nimi vysvetľovať ľudské správanie by samozrejme nebolo správne. Vedci však pripomínajú, že proces pohlavného výberu je v základných princípoch univerzálny.


Autor: JOSEF TUČEK(Autor je redaktorom českých Hospodárskych novín)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu