Washington 29. decembra (TASR) - Americkí vedci presne popísali mechanizmus, ktorý vysvetľuje, prečo sú plachí muži náchylnejší na infikovanie vírusom HIV ako extrovertné typy s vysokou dávkou sebavedomia. Ich výsledky uverejnil časopis Biological Psychiatry.
Výskum sa uskutočnil v inštitúte pre výskum AIDS na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, trval 18 mesiacov a zúčastnilo sa na ňom 54 infikovaných mužov v prvotných štádiách choroby. V rámci výskumu sa podrobili sérii testov, ktoré určili, ako zvládajú stres a aký typ osobnosti sú.
"Naše výsledky ukázali, že vysoká činnosť nervového systému pomáha vírusom v ich množení," uviedol spoluautor výskumného projektu Steve Cole. "Pacienti s osobnosťou vysoko náchylnou na stres, pokračovali v strate T-buniek, dokonca aj pri tej najlepšej možnej terapii. Stres sabotuje ich boj proti tejto smrteľnej chorobe," dodáva.
Tím naznačil, že fyziologické reakcie na stres sú v nervovej sústave spúšťacím mechanizmom pre látku nazvanú norepinefrín, ktorá sa dostáva do krvného obehu, ponecháva T-bunky nechránené voči nákaze a urýchľuje šírenie HIV v tele.
Dôležitosť zdravej citovej štruktúry na ľudské zdravie sa potvrdila už dávnejšie. Nedávne štúdie dokonca ukázali silu modlitby a meditácie na zdravie. "Naša štúdia však presne určila biologický mechanizmus, ktorý spája osobnosť človeka s chorobou," vyhlásil člen tímu Bruce Naliboff. Výsledky dlhodobých výskumov AIDS tiež zistili, že introvertní ľudia nie sú len náchylnejší na nákazy, ale aj skôr zomierajú.
3 kac pel