Washington 25. decembra (TASR) - Rýchlosť šírenia zvuku vo vode rapídne klesá, keď sa v nej nachádzajú vzduchové bublinky. Ako výrazne, to presne zistili vedci z University of North Texas a univerzity v mexickej Pueble, informoval časopis Physical Review Letters.
Podľa ich výpočtov necelé dve promile vzduchu stačia na to, aby sa rýchlosť šírenia zvuku vo vode znížila pod úroveň 330 metrov za sekundu bežnú v atmosfére. Zvuk sa šíri vo vode zvyčajne rýchlosťou asi 1500 metrov za sekundu. Ak je vo vode 20 percent vzduchu, klesá táto hodnota pod 50 metrov za sekundu.
Pokusy tímu Arkadija Krochina ukázali, že rýchlosť zvuku vo vode s bublinkami opäť stúpa pri objeme vzduchu nad 30 percent. Nakoniec dosiahne hodnotu pre čistý vzduch, a to keď sa jednotlivé bublinky spoja a vytvoria zvukovodné kanáliky.
V opačnej situácii, keď sú kvapky vody vo vzduchu, nenastáva takmer žiadny rozdiel v porovnaní s čistým vzduchom. Aj pri 40-percentnej koncentrácii kvapiek sa šíri zvuk bežnou rýchlosťou 300 metrov za sekundu. To vysvetľuje, prečo aj v najväčších lejakoch nie je obmedzená komunikácia.
Práca amerických vedcov môže byť zaujímavá pre meteorológov a pre oceánografov.