SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Vianoce preveria mobilné siete

BRATISLAVA - Vianočné sviatky sú každoročne skúškou aj pre mobilné siete. Zaželať všetko dobré krátkou textovou správou alebo telefonátom využíva z roka na rok viac ľudí. Výsledkom podľa skúseností z minulých rokov sú preťažené siete či meškajúce esemesk


ILUSTRAČNÉ FOTO - ĽUBOŠ PILCy práve počas sviatkov.

Operátori s vianočným a novoročným náporom rátajú a svoje siete posilňujú už teraz. „Veľká časť investícií ide na pokrytie objektov, kde sa očakáva zvýšená koncentrácia zákazníkov a je potrebné zabezpečiť dostatočný počet hovorových kanálov nielen v prípadoch, akými sú Vianoce či Silvester," hovorí riaditeľ vonkajších vzťahov Eurotelu Juraj Droba.

Už minuloročné sviatky boli rekordné v počte odoslaných správ. Na Štedrý deň sa len v sieti Orange poslalo 17,1 milióna krátkych správ, čo je skoro 200 správ za sekundu. „Išlo o najvyšší počet SMS správ v histórii mobilnej komunikácie na Slovensku, ktoré mobilná sieť GSM spracovala v priebehu jedného dňa," informoval hovorca Orange Peter Tóth. Tento rok Orange očakáva, že by ich mohlo byť ešte o štvrtinu viac. Za rok pribudlo v Orange takmer 357-tisíc nových zákazníkov, Eurotelu asi 160-tisíc.

Operátori ubezpečujú, že by nápor mali zvládnuť. „Začiatkom decembra sme zvýšili výkonnosť SMS centra o polovicu," tvrdí Droba z Eurotelu. Na sviatky sa pripravuje aj druhý operátor.

„Počas kritického obdobia technici dohľadového centra siete pracujú so zvýšeným nasadením a pozorne sledujú prevádzku siete," tvrdí Tóth. „Predpokladáme však, že ani v prípade vzniku menších problémov by SMS správy nemali meškať viac ako niekoľko minút," dodal.

Tento rok k textovým správam pribudne aj možnosť posielať obrazové správy, tzv. MMS-ky. Tie by však prevádzku sietí nemali spomaliť, pretože technológia GPRS, ktorou sú prenášané, má vyhradené osobitné kanály. „Okrem toho na rozdiel od hlasových služieb pri dátových prenosoch môže byť spojenie dočasne prerušené a opätovne dokončené po znovu nadviazaní spojenia," vysvetľuje Peter Tóth.

Pri doručovaní a zasielaní obrazových správ neočakáva závažné problémy ani Eurotel. „Vybudovali sme nové MMS centrum s dostatočnou kapacitou pre slovenský trh a neobávame sa nedostatočnej kapacity," povedal Droba.

Esemesky sú lacnejšie a rýchlejšie ako pohľadnice

Ľudia si na krátke textové správy posielané mobilnými telefónmi zvykajú tak, že nimi začínajú nahrádzať aj tradičné vianočné a novoročné pozdravy. Nerobia tak len tí, ktorí zabudli a chcú svojim blízkym zaželať pekné sviatky na poslednú chvíľu, ale aj tí, čo chcú ušetriť. Populárne esemesky sú v tom nespornou výhodou. Kým odoslanie správy z mobilného telefónu stojí od jednej koruny až po 3,5 v závislosti od operátora a užívateľského programu, najlacnejšia vianočná pohľadnica stojí asi tri koruny.

Pozdrav v obálke sa predáva za 20 až 30 korún. K tradičnej, poštou zasielanej pohľadnici alebo listu ešte treba zarátať 7-korunovú známku a cestu na poštu alebo ku schránke. Obľube sa tešia aj elektronické pohľadnice a pozdravy. Tie sú prakticky zadarmo, platí sa len čas pripojenia na internetovú sieť. (tc)

Minuloročné rekordy:

Odoslané SMS-správy (v sieti Orange)

Štedrý deň 17,1 milióna

Silvester 11,1 milióna

Bežný deň asi 2 milióny

Pozn. tieto čísla zahŕňajú všetky SMS správy spracované sieťou, teda okrem SMS správ odoslaných užívateľmi aj SMS notifikácie a SMS správy odoslané systém.

Hovory (v sieti Orange)

Štedrý deň 12,1 milióna

Silvester 14,1 milióna

Nárast zákazníkov

Orange (30.11.2002 - 1.12.2003) 356 948

Eurotel (1.1.2003- 30.9.2003) 158 555

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?

Ben Cunningham.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik